Varis

Kirli kanı kalbe taşıyan toplar damarlarda yerçekimi etkisine karşı kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklardaki geriye kaçak damariçi basıncı arttırır. Artmış toplar damar basıncı varis oluşumuna sebep olan temel faktördür.

Varis nedir?

Kirli kanı kalbe taşıyan toplar damarlarda yerçekimi etkisine karşı kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklardaki geriye kaçak damariçi  basıncı arttırır. Artmış toplar damar basıncı varis oluşumuna sebep olan temel faktördür.

Risk faktörleri ; yaş, ailede varis bulunması, gebelik, meslek (Öğretmen, hemşire, hostes) vs.

Varisin evreleri; ayakta örümcek ağı gibi küçük telenjiektazik venlerden ayakta ülserli yaralara kadar 6 evresi mevcuttur.

Variste şikayetler; ağrı, yanma, şişlik hissi, uyuşma ve karıncalanma, huzursuz bacak hissi, kramp.

Varis tanısı; venöz Doppler ultrasongrafi konusunda deneyimli hekim tarafından yapılan Doppler USG venöz haritanın çıkarılması ve tanı konulmasında altın standarttır.

Varis Tedavi Yöntemleri

  • Risk faktörlerinin azaltılması 
  • Medikal tedavi
  • Varis çorabı
  • Skleroterapi
  • Köpük Skleroterapi
  • Mini Flebektomi
  • Stripping
  • Lazer Ablasyon / Radyofrekans Ablasyon
  • İçten yapıştırma (ven seal)

Skleroterapi: Cilt düzeyindeki küçük damar genişlemeleri ve varisler skleroterapi ya da köpük skleroterapi ile tedavi edilir. Skleroterapide damar içine sklerozan ilaç verilerek endotel hasarı oluşturulur. Buna bağlı olarak damar için pıhtı oluşur ve bu pıhtı zamanla fibröz bantlara dönüşür. 

Mini Flebektomi: Skleroterapiye uygun olmayan büyüklükteki varis damarlarını lokal anesteziyi takiben küçüm kesilerle çıkartılabilir.

Stripping: Yüzeyel venöz yetmezliğin klasik cerrahi tedavisinde yetmezlikli damar (safen ven) içinden bir tel gönderilerek çıkartılabilir.

Lazer Ablazyon / Radyofrekans Ablazyon/Buhar/Yapıştırma: Yüzeyel venöz yetmezlik hastalıklı damarın içinden gönderilen katater vasıtası ile lazer,radyofrekans, buhar yada özel kimyasal madde ile yapıştırma  uygulaması ile de tedavi edilebilir. Bu yöntemlerde verilen enerji ile damar kapatılır. İşlem sonrası hastanın konforu daha iyidir ve hastane kalış süresi daha azdır. Bu yöntemler içerisinde içten yapıştırmada herhangi bir anestezi işlemi gerekmemektedir. 

 

 

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım