Timpanoplasti (Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı)

Orta kulakta, iltihabın sebep olduğu işitme problemini çözmek için yapılan bir uygulamadır. Timpanoplasti ameliyatı, iltihap gibi kronik orta kulak hastalıklarında, orta kulak ve mastoid kemik içerisindeki iltihabın olduğu bölgeyi temizlemeyi ve kemik incir onarımını içerir.

TİMPANOPLASTİ

Orta kulakta, iltihabın sebep olduğu işitme problemini çözmek için yapılan bir uygulamadır. Timpanoplasti ameliyatı, iltihap gibi kronik orta kulak hastalıklarında, orta kulak ve mastoid kemik içerisindeki iltihabın olduğu bölgeyi temizlemeyi ve kemik incir onarımını içerir. Hastalığın nedenine, türüne ve çeşidine göre farklı uygulama şekilleri vardır ve bunlarla kombinasyon yapılabilmektedir.

Uygulama çeşitleri;

- Kulak zarındaki deliğin onarılma işlemi, (Miringoplasti)

- Kulak zarı ile birlikte ses iletimini sağlayan sistemin onarılma işlemi (Timpanoplasti)

- Mastoid kemiğin içine doğru ilerlemiş olan iltihabın temizlenmesi işlemi (Mastoidektomi)

- Son olarak ise bahsi geçen işlemlerden, hastanın sağlıklı bir orta kulak sahibi olması için ihtiyaç duyulanlarının birlikte yapılması işlemine ise ‘timpanomastoidektomi’ adı verilir.

ORTA KULAKTA İLTİHAP NEDEN OLUR ?

Soğuk algınlığı, alerji, solunum enfeksiyonu gibi durumlar sonucunda orta kulak içerisinde iltihap meydana gelebilir.            

TİMPANOPLASTİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANABİLİR ?

Kulak zarının onarıma ihtiyacı olan, kulak zarındaki deliğe su değmemesine rağmen akıntı yapması, duyma problemi yaşayanlara uygulanabilir.

TİMPANOPLASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR ? TEKNİĞİ NEDİR ?

Hastanın durumu, zar üzerinde ki deliğin yeri, kulak kanalının genetiği, mastoide müdahale gerekip gerekmediği gibi nedenler ameliyatın gidişatını ve tekniğini belirleyecek en büyük faktörlerdir. Orta kulak ameliyatları, kulak kanalının içerisinden, kulak kepçesinin ön tarafından veya kulağın arka tarafından kesiler atılarak uygulanabilir. Eğer ameliyat sadece kulak zarı deliği onarımını gerektiriyor ise kulak kanalı içinden ya da kulak kepçesinden atılacak kesi sayesinde yapılabilir. Eğer mastoid kemiğe dokunulması gereken bir hastalık var ise kulak arkasından kesi atılması tercih edilebilir.

TİMPANOPLASTİ GEREKTİREN DURUMLAR DA AMELİYATIN KESİNLİKLE YAPILMASI ŞART MIDIR ?

Hastanın kulağında basit bir zar deliği veya az iltihap halinde ise tamamıyla hastanın tercihine kalmış bir durumdur. Bu gibi durumlar hastanın duyumunu, işitme yetisini yaklaşık %30 kadar etkilemektedir. Fakat iltihap gelişip orta ve iç kulak kemiklerini eritebilecek hale geldi ise, bu sorun hayati tehlikelere yol açabilmektedir ve bu hastalarımızda mutlak ve acilen ameliyat olmaları gerekmektedir.

KİMLER TİMPANOPLASTİ AMELİYATI OLABİLİR ? YAŞ SINIRI VAR MIDIR ?

Kulak zarı değişimi ameliyatları için gereken yaş 12 ile 14 yaş ve sonrası tavsiye edilmektedir ama orta kulağı ileri derece iltihaplanmış hastaların, yaş fark etmeksizin timpanoplasti ameliyatı olması gerekebilir.

AMELİYAT SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

Genelde timpanoplasti ameliyatlarında, ameliyatı olduğunuz ilk gün taburcu olursunuz. Mastoid kemiğe dokunulmamış, müdahale edilmesi gerekmemiş olan ameliyatlarda yaklaşık iki hafta içerisinde kulak içindeki süngerler temizlenir ve hastanın kulağındaki enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için hastaya antibiyotik ve kortizon kulak damlası verilir. Mastoid kemiğe müdahale edilmeyen operasyonlarda iyileşme süreci 1 ay içerisinde son bulmuş olur.

Mastoid kemiğe müdahale edilmesi gereken operasyonların hastalarında ise iyileşme süreci biraz daha farklıdır ve bu süreç daha uzundur. Bu grupta ki hastaların ameliyat sonucundaki işitme, duyma kazancı diğer gruba nazaran daha az olabilir. Operasyon anında, kulak içerisinde işitmemizi sağlayan sinirlere zarar vermemek adına bu bölgede ki kemik kazınamamaktadır. Bu duruma mukabil olarak kulak içerisinde hücresel boyutlarda hastalık kalabilmektedir. Hastalığın tekrarlamaması adına mastoid kemiğe müdahale edilmiş hastaların belirli aralarla kontrol muayeneleri olur.

Bahsettiğimiz iki grubun da dikkat etmesi gereken maddeleri sıralamamız gerekir ise;

1.Özellikle ilk ay içerisinde gribal enfeksiyondan kendini korumaları gerekmektedir.

2.Kulağınıza dokunmamaya ve darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

3.Ağır sporlardan, bire bir temas gerektiren aktivitelerden uzak durmalısınız.

4.Kulağınıza su kaçırmamalısınız.

5.Basınç değişikliğinden kaçınmalısınız, uçak seyahatleri ya da yüksek yerlere tırmanış gibi durumlardan kaçınmalısınız.

MASTOİDEKTOMİ

Kulağın arkasında bulunan içi hava dolu boşluklara mastoid hücreler denir. Mastoidektomi ameliyatı ise içi hava dolu boşluklar olan mastoidlerin uzaklaştırılma işlemine verilen isimdir.

MASTOİDEKTOMİ AMELİYATI

Mastoidektomi ameliyatı mastoid hücerlerin iltihaplanması sonucu yapılmaktadır. Bu ameliyat özellikle orta kulak iltihabının ilerlemesinde, iç kulak protezi takılmasında veya kemikleri eritebilecek kadar ciddi bir iltihaplanma ile karşılaştığınızda yapılır. Ameliyat enfeksiyonun yayılımına bağlı olarak yapılır ve farklı çeşitleri vardır. Ameliyat bölgesel ya da genel anestezi ile yapılmaktadır.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ameliyat öncesi olan geceden ameliyata kadar bir şey yenilip içilmemelidir.

Eğer kronik bir hastalığınız yüzünden kullandığınız bir ilaç var ise ilacınızı ameliyat sabahı erken saatlerde içmeniz gerekir.

Üst solunum yolu hastalığınız aktif bir şekilde var ise ameliyat yapılamaz.

Ameliyat sonrası genel ya da bölgesel anestezinin etkisi yüzünden hareketlerinizde yavaşlama olabilir. Bu yüzden ameliyat sonrası 1 - 2 gün boyunca istirahat etmeniz gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında baş ağrınız olabilir.

Ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de kulağınızda basınç oluşturabilecek hareketlerden kaçınmanızdır. Balon şişirme, denize veya havuza girme, baş aşağı eğilme gibi hareketler kulağınızda basınç oluşturabilecek hareketlere örnektir.

AMELİYATIN YAN ETKİLERİ

Ameliyatta kullanılan anesteziye göre yan etkiler oluşabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz :

- Ameliyat pozisyonundan kaynaklanan el ve ayaklarda güçsüzlük çekilebilir.

- Kalbinizin zorlanmasına göre felç ihtimali vardır.

- Anesteziden dolayı oluşabilecek ölüm riski vardır.

- Kilolu ya da sigara içen insanlarda kalp ve akciğer komplikasyonları oluşabilir.

- Kulak zarı ameliyatının başarısızlığından dolayı tekrarlanabilme olasılığı vardır.

- Geçici kulak çınlaması veya baş dönmesi görülebilir.

- Ameliyatın gerçekleştiği bölgede enfeksiyon kapma riski oluşabilir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım