SPOR YARALANMALARI


7 den 70 e; doğumumuzdan hayatımızın sonuna dek olan süreçte, az ya da çok, hafif ya da ağır her birey, ilgi alanlarına göre farklılıklar gösterse de, bedensel spor ve egzersizler ile alakadar olmaktadır.
Spor yaralanmaları da; bu ilgi doğrultusunda bedende bölgesel farklılıklar göstermekte ve yapılan sporun ağırlık derecesine göre hafif yaralanmalardan ciddi travmalarla kadar karşımıza çıkabilmektedir.


Yaş olarak bakıldığında ise; çocukluk dönemlerinde daha çok düşmeler, bisiklet vs eğlence araçlarının kullanımı ve topluluk sporları (futbol,voleybol..) yaralanmaları olmakla birlikte, genelde çok ciddi olmayan, tedavisi basit, yaş ağaç kırıkları,eklem çıkıkları, cilt sürtünme yaralanmaları ve yumuşak doku hasarları olarak karşımıza çıkmaktadır.
Genç ve erişkinlik dönemlerinde ise;  yapılan ve seçilen sporlarda adrenalin, travma gücü, risk artımına göre her çeşit yaralanmalarla karşı karşıya kalmakta ve daha ciddi, sonuçları daha çok operasyon gerektiren tedaviler ile sorunu çözebilmekteyiz. Bu dönemde yine kırık çıkık yaralanmaları, bağ yaralanma ve kopmaları, multipl eklem uzuv yaralanmaları ile karşılaşmaktayız.


İleri yaş ve yaşlılık dönemlerinde ise, zinde kalmak, kilo verebilmek, ek hastalıkların etkisini vücutta azaltabilmek ( diyabet, obesite, kolesterol fazlalığı, eklem rahatlaması için uzun yürüyüşler vs.) için seçilen sporun tipine göre yaralanmalar olsa da; artık daha çok, eklem kıkırdak hasarları ve halk dilinde ‘kireçlenme’ denen ve tüm hayati hareket fonksiyonlarını azaltan sorunlar ile karşılaşmaktayız.


Tüm bu risklere ve sonuçlarına rağmen bilinmelidir ki; spor ve hareket hayatımızın vazgeçilmezi ve yapılması gerekenidir. Önlemini alıp riski azaltarak sporu bilinçli yapmak ve sorun oluştuğunda profesyonel ellerden yardım alınması gerektiği kuralını hatırlatarak; sağlıklı ve zinde bir yaşam dileriz.
 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım