Sertleşme Sorunu

Sertleşme Sorunu belirtileri, tanısı, tedavisi, ameliyatı, işlem süreci, tedavi fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci hakkında bilgi alın. Online randevu oluşturun.

Sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon), tatmin edici cinsel birleşme için gereken penis
sertleşmesinin (ereksiyon) başlamasında veya sürdürülmesinde görülen yetersizliktir. Sertleşme bozukluğu oldukça yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çalışmalar, 40-70 yaş arasındaki erkeklerin %52’sinde sertleşme bozukluğu olduğunu göstermiştir. Ülkemizde, aynı yaş grubundaki erkeklerin %69.2’sinin sertleşme bozukluğu yaşadığı bilinmektedir. 

Sertleşme Bozukluğunun Sebepleri

 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 • Obezite (şişmanlık)
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Kronik karaciğer yetmezliği
 • Yüksek kolesterol ve kan yağları
 • Sigara kullanımı
 • Tiroit hastalıkları
 • Nörolojik hastalıklar

Sertleşme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Penisin sertleşme bozukluğunda; ağızdan alınan ilaçlarla tedavi, kişinin kendine uyguladığı iğne (enjeksiyon) tedavisi, şok dalga tedavisi ve cerrahi yöntemle mutluluk çubuğu (penil protez) uygulaması olmak üzere, temel olarak 4 tedavi seçeneği vardır.

Mutluluk Çubuğu (penil protez) Uygulaması Nedir?

Diğer tedavi yöntemleri ile yanıt alınamadığı durumlarda, cerrahi girişimle penil protez uygulaması tercih edilir. Her yıl, dünyada on binlerce erkeğe penil protez uygulanmaktadır. Kullanılan penil protez alternatifleri arasında tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı protezler yer almaktadır. Penil protez ameliyatı 1-2 saat sürmekte olup, uygulama yapılan kişiler ameliyattan 4-6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilmektedir. 

Üç Parçalı Penil Protez Nedir?

Kişinin ve eşinin yaşam kalitesini önemli düzeyde artıran “üç parçalı penil protez” en yeni teknoloji ile üretilen ve doğal sertleşmeye en yakın düzeyde penis sertleşmesi sağlayan protezdir. Üç parçalı penil protez, esnekliğini kaybetmeden genişleyebilen ve daralabilen yumuşak bir cihazdır. Üç parçalı penil protez, adından da anlaşıldığı gibi 3 parçadan oluşur:

 • Depo: Steril (mikropsuz) ve vücuda hiçbir zararı olmayan sıvı (tuzlu su) ile doludur.

 

 • Pompa ve vana: Pompa, depo içinde bulunan sıvının penis içinde yer alan borulara pompalanmasını sağlar. Testislerin (yumurtalık) içinde bulunduğu torbanın içine yerleştirilir. Dışardan hiçbir şekilde belli olmaz ve görülmez. Protezin takıldığı kişinin veya eşinin pompayı kullanması oldukça kolaydır. Protez, pompa aracılığıyla şişirebilmekte ve pompanın hemen üzerinde yer alan vana aracılığıyla indirebilmektedir.
 • Penis içinde yer alan silindirler: Çok ince olan bu boruların içine sıvı pomp alandığında, penisin genişlemesi ve sertleşmesi sağlanmış olur.
 • Üç parçalı penil protez: İlaç tedavilerinden daha yüksek oranda memnuniyet sağlar, erkeklerin ve eşlerinin üç parçalı penil protezden memnuniyet oranı %90’ların üzerindedir. Sadece penis sertleşmesinin yönetilmesine hizmet eder, cinsel işlevleri değiştirmez, cinsel aktivitenin, cinsel hazzın ve orgazmın tamamen doğal olarak gerçekleşmesini sağlar. Boşalmaya (meni gelmesine) engel olmaz. Hafızalı pompasıyla, penis sertliğinin her zaman cihazın hafızasına kaydedilen seviyede oluşmasına olanak tanır. Antibiyotik kaplı olduğu için ameliyattan sonra enfeksiyon gelişme riski çok düşüktür, güvenilirliği yüksek düzeydedir. Çok basit bir cerrahi girişimle, 1 saat gibi kısa bir sürede uygulanabilen tek parçalı penil protez, sertleşme bozukluğunun cerrahi tedavisindeki en ekonomik çözümdür. Tek parçalı penil protez, penis içine yerleştirilen ve iç içe geçmiş eklemlerden oluştuğu için istenilen derecede bükülebilen silindirlerden oluşur. Penisin sürekli olarak sertleşmiş halde kalmasını sağlar. Erkeğin ve eşinin tek parçalı penil protezi kullanması oldukça kolaydır. Cinsel ilişkiden önce penis düz hale gelecek şekilde yukarı doğru kaldırılır, cinsel ilişkiden sonra yeniden bükülerek aşağı doğru eğilir. Konforlu bir sosyal hayat sağlaması için cinsel ilişki dışında penis aşağı doğru eğik halde tutulabilir. Eklem hastalıkları ve nörolojik hastalıklar nedeniyle el becerileri sınırlı olan erkekler için iyi bir seçenektir. Üç parçalı penil protez uygulamasında, penis sertleşmesi kişinin tercih ettiği zaman (cinsel ilişkiden önce)sağlanabilmektedir. Cinsel ilişki dışında penisin yumuşak ve sönük halde olması, kişinin konforunu önemli ölçüde artırmaktadır. Üç parçalı penil protez, doğal penis sertleşmesine çok yakın bir sertleşme sağlar. Üç parçalı penil protez kullanan erkeklerin eşlerinin çoğu, cinsel ilişkide penis protezini fark etmediklerini bildirmiştir. Ameliyattan sonra penis yarı sertleşmiş halde olduğundan, en az ağrı üç parçalı penil protezlerde görülmektedir. Cinsel ilişki dışında penisin yumuşak halde olması, penis yapısının korunmasını sağlar. 

 

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım