Septoplasti (Burun Eğriliği)

Septoplasti, insanlar arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen septum deviasyonunun giderildiği cerrahi işlemdir. Septum deviasyonu burnun ortadaki hizasından sağa ya da sola kaymasıyla gerçekleşir. Burunda tıkanıklıklar yaratır.

Septoplasti nedir? Septum deviasyonu (burun eğriliği) ameliyatı

Septoplasti, insanlar arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen septum deviasyonunun giderildiği cerrahi işlemdir. Septum deviasyonu burnun ortadaki hizasından sağa ya da sola kaymasıyla gerçekleşir. Burunda tıkanıklıklar yaratır. Halk arasında burun kemiği eğriliği diye geçen bu hastalığı hepimiz duymuşuzdur çünkü oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Günlük hayatta yaşam kalitesini oldukça düşüren burun eğriliğini, septoplasti ile hem çözebiliriz, hem daha kaliteli bir yaşam sürdürür hale gelebiliriz.

Deviasyona ne sebep olur?

Doğuştan olabileceği gibi, ergenlik süreci bitene kadar büyümeye devam eden burnumuzda genetiğimizden kaynaklı yamulmalar olabilir. Ayrıca bu süreçte veya sonrasında burnumuza aldığımız darbeler, geçirdiğimiz kazalar sonucunda bu eğrilikler oluşabilir.

Burun eğriliği ameliyatı kimlere yapılır ve Septoplasti için yaş sınırı kaçtır?

Bu cerrahi işlem, 18 yaşını doldurmuş yani büyümesi durmuş ve burnundaki eğriliğinden şikayeti olan bütün bireylere yapılabilir.

Belirtileri nelerdir? Teşhisi nasıl yapılır?

-Burunda tıkanıklık

-Sinüzit

-Burun kanamaları

-Burunda tek taraflı akıntılar

-Baş ağrısı vs. belirtileri vardır.

Geceleri uyur iken burundan nefes alamayan hastalar ağızdan nefes alır. Bu nedenle ağız kuruluğu yaşanabilir. Bir doktor tarafından muayene edilmeyen hasta, problemin neden kaynaklandığını kendi başına anlayamayabilir.

Septoplasti fiyatları

Septoplasti ameliyatı için sabit bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır çünkü burnunuzun durumu, ameliyatın hangi teknikle seyretmesi gerektiği, kullanılan malzemeler, hastane seçimi vs. Bu fiyatı etkileyen ana unsurlardandır. Ayrıca daha önce burnuzun geçirdiği cerrahi işlemler, vücuttan parça alınıp alınmaması gerektiği gibi faktörlerde fiyatı etkileyen unsurlardandır.

Septoplasti ile rinoplasti arasında ki fark nedir? Aynı anda yapılabilir mi?

Bu yazımızda ve rinoplasti makalemizde de belirttiğimiz gibi iki farklı işleminde öncelikli amaçları farklıdır. Rinoplasti genellikle şekil bozukluğu gidermek için ve bireylerin estetik açıdan daha tatmin olması için yapılırken septoplasti ameliyatlarının amacı çok daha fonksiyoneldir. Septoplasti ameliyatlarında, burunda ki deviasyonu düzeltip daha rahat nefes alışverişi amaçlanır.

Ayrıca estetik kaygısı da olan hastalar için septoplasti ve rinoplasti ameliyatı aynı anda yapılabilir. İkisinin aynı anda yapıldığı ameliyat sonrasında hastalarda rinoplastiden kaynaklı olarak ödem gözlenebilir. Fakat iyileşme süreciniz başladığı andan itibaren geçen her günde şişliğiniz daha da inecek ve burnunuz istediğiniz görünümüne daha da yaklaşacaktır.

Septoplasti (burun eğriliği ameliyatı) yapıldıktan sonra dış görünüş değişir mi?

Üst paragrafta da belirttiğimiz üzere, septoplasti ameliyatlarının asıl amacı nefes alış verişi rahatlatmaktır. Bu nedenle başarıyla bitmiş bir septoplasti işleminde burnun dışarıdan görünümünün değişimi söz konusu değildir.

Septoplasti (Septum deviasyonu) ameliyatı nasıl yapılır?    

Septum adı verilen burunda ki orta duvara ulaşmak için burun içinden bir kesi açılır. Eğri olan kemik dışarı çıkarılır. Dışarı çıkarılan kemik düzeltilir ve yerine geri konulur ve dikiş atılır. Septumu sağlam ve düz yapabilmek için yeterli kıkırdak yok ise kaburgadan veya kulak kepçesinden kıkırdak parçası alınabilir. Normal şartlarda 30-40 dakika, doku almak gerektiğinde yaklaşık 2 saat süren bu operasyon sonrasında, bazen dört beş saat içerisinde bazen ise duruma bağlı olarak bir gün istirahat edip taburcu olabilirsiniz.

SEPTOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA NORMAL HAYATA NE KADAR SÜREDE DÖNÜLEBİLİR?

Bu operasyon sonrasında, normal hayata dönmeniz için gereken süre oldukça kısadır. Operasyonda tampon kullanıldı ise ilk 2-3 gün içerisinde tamponlar alınır. Ortalama iyileşme süreci 3 ila 7 gün arasıdır. Genelde yüzde veya burunda morarma ya da şişme görülmez.

AMELİYAT SONRASINDA OLANLAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ameliyattan sonra ki günde hafif bir ağrınız olabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullandığınız takdirde ağrı kontrol altında olur. Günden güne burnunuz iyileştikçe nefes alış-verişiniz bir o kadar rahatlayacak ve yaşam kaliteniz artacaktır.

Septoplasti işlemi sonrasında dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler vardır. Bunlardan bazıları darbelerden kaçınmak, sümkürmekten kaçınmak, pipet kullanımı, yastık seviyenizi yüksek tutmanız ve şiddetli hapşırmaktan kaçınmanız gibi unsurlardır. Gün geçtikçe ameliyat yaranız kabuk tutacak ve ortalama bir ay içerisinde geçecektir.

Operasyon sonrasında normalde nasıl besleniyorsanız, aynı rutine dönmeniz uzun sürmeyecektir.

İş ve okul hayatınıza yaklaşık bir hafta içerisinde geri dönebilirsiniz. Ancak egzersizlerden, ağırlık kaldırmaktan ve yüzmekten bir süre daha uzak durmanız gerekecektir.

Sigara kullanımı iyileşme süresini uzatabileceği için önerilmemektedir.

SEPTOPLASTİ AMELİYATI TEKRAR GEREKTİRİR Mİ?

Burun eğriliği ameliyatları başarı yüzdesi yüksek ameliyatlardır. Mantıklı bir sebep olmadıkça (tekrardan deviasyon olması vs.) bu ameliyatın tekrar edilmesi gerekmemektedir

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım