Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme, kontrollü kilo alma ve zayıflama, vegan diyetler, sağlıklı gıdalar ve diğer sağlıklı beslenme konuları hakkında detaylı bilgiye erişin.

Zayıflama diyetlerinde en sık yapılan hata çok kısıtlı programlar uygulamaktır. Vücuda az enerji almak sizi zayıflatmak yerine kas kayıpları olmasına, direnç düşüklüklerine, verdiğiniz birkaç kiloyu yeniden ve hızlıca geri almanıza sebep olacaktır. Kalıcı olarak zayıflamak için fazla olan yağ kütlesinden kurtulmak ve bunu yaparken de mümkün olduğu kadar kas kütlesini korumak gerekir. Yanlış uygulanan diyet yöntemleri ile vücutta sarkmalar, baş dönmeleri, halsizlik, uykusuzluk, tatlı krizleri gibi şikayetlerin arttığını görürsünüz. Kısıtlanmadan, metabolizmanıza uygun tüketim şekliyle beslenerek kilo kontrolü sağlayabilir, yolunda gitmeyen birçok metabolik durumdan ve ruhsal sıkıntılarınızdan korunabilirsiniz.

Su İçsem Yarıyor Diyenler D Vitamini Düzeyinize Baktırdınız Mı?

Her şeyi yaptım yine de kilo veremedim diyenlerdenseniz, sadece tartıdaki rakamlara odaklı olmaktan vazgeçmelisiniz. Kilo kontrolü sağlayamamanın temel sebeplerinden bir tanesi kan bulgularınızda yolunda gitmeyen şeylerin olmasıdır. Yapılan araştırmalar, D vitamini düzeyleri düşük olan kişilerin kilo kaybının oldukça zor olduğunu göstermektedir. Sürekli devam eden kemik-kas ağrısı şikayetleriniz, insülin direnciniz, kalp-damar rahatsızlığı şikayetleriniz varsa ve ruhsal olarak kendinizi kötü hissediyorsanız D vitamini düzeyinizi kontrol ettirerek beslenme uzmanınıza danışmalı ve ona uygun bir düzende beslenmelisiniz.

Uzun Süreli Uyku Problemlerinin Kilo Aldırdığını Biliyor Musunuz?

Derin uykuya dalamayan insanlarda büyüme hormonu salınımı azalıyor ve bu durum metabolizmanın yavaşlaması ile beraber vücutta yağ birikmesine yol açıyor. Sonrasında ise kilo artışı-uyku bozukluğu iklisi maalesef bir kısır döngü içerisinde birbirini kovalar hale geliyor. Uyku apnesi rahatsızlığı olan kişilerin iştah mekanizmasını düzenleyen hormonlarında bozukluk olduğu için bu kişilerin tedavi olmadan kilo kaybetmesini beklemek zordur. Kişi hastalık sebebiyle de devamlı kilo almaya devam eder. Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu ise uyku bozukluğunun tedavisini olmak sonrasında da uzman eşliğinde metabolizmanın çalışma düzenine uygun bir program ile kilo vermektir. Tedavi edilmeyen uyku bozuklukları obezitenin yanı sıra, şeker hastalığına, tansiyon dengesizliklerine ve kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Vücut ağırlığınızın %10’unu kaybetmek bile bu hastalıkların oluşma riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Tedavi Edilmeyen İnsülin Direnci Diyabetin Kapılarını Açıyor!

Günümüzün en sık duyulan rahatsızlıklarından olan insülin direnci bize şeker hastalığının kapılarını açıyor.  İnsülin direnci, vücuttaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini göstermesindeki zorluk olarak tanımlanabilir ve tedavi edilmediği takdirde şeker hastalığı yolunda hızlı adımlar atmamıza sebeptir.

Peki nasıl hissederiz insülin direnci varlığını?

  • Hiçbir şey yemiyorum yine de kilo alıyorum diyorsanız,
  • Sabah kahvaltımı yapıyorum akşama kadar aklıma başka bir şey yemek gelmiyor diyorsanız,
  • Tatlı krizlerinize engel olamıyorsanız,
  • Yemeklerden sonra gelen uyku isteğiniz varsa,
  • Halsizlik ve hareket etmeye isteksizliğiniz varsa insülin direncinden şüphelenebilirsiniz.

İnsülin direnci tedavisinde beslenme alışkanlıklarını değiştirmek en önemli adımdır. Her ne ilaç tedavisi olsanız da beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyen bir bireyin bu hastalıkla savaşması imkansıza yakındır. Genetik faktörlerin, uyku düzensizliğinin, hareketsizliğin de bu hastalığı desteklediği bilinmektedir. Tedavi edilmeyen insülin direnci sonucunda,

  • Kilo vermekte zorluk ve kilo artışları,
  • İştah mekanizmasında bozukluk,
  • Verilen birkaç kilonun da hızlıca ve fazlasıyla geri alınması
  • Şeker hastalığına yakalanma riski gibi unsurlar ön plandadır.

Siz de her şeyi denedim ama kilo veremedim diyenlerdenseniz, bu işi uzmanına danışarak tekrar ele almalısınız. Unutmayın, vücuttaki eksikleri tamamlamadan ve metabolik bozuklukları tedavi etmeden uygulanan diyet programında verilen kilolar hızla geri gelecek, metabolizmanız yorulacaktır.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım