Ritm Holter

Ritm Holter , kalp ritminin belirli bir süre (genellikle 24 saat veya daha uzun süreli) EKG kaydının alınarak kaydedilmesi işleminin adıdır. Ritm Holter randevusu almak için bize ulaşın.

Ritm Holter , kalp ritminin belirli bir süre (genellikle 24 saat veya daha uzun süreli) EKG kaydının alınarak kaydedilmesi işleminin adıdır.

Ritm Holter kimlerde gerekir?
Ritm Holter, kalp aritmelerin de veya kalp aritmisine yol açan hastalıklarda sık kullanılan bir tetkiktir. Bu ritm bozukluğu kalpte çok hızlı veya çok yavaş atımlar veya anlık duraklamalar şeklinde olabilir. Çok kısa sürebilen ve ara ara olan bu durum muayene sırasında çekilen EKG de çoğu zaman saptanamaz. Bu nedenle zaman zaman olan bu ritm bozukluklarının saptanması için Ritm Holter tetkiki gerekir. 

Ritm Holter hangi hastalıkların tanısında yardımcı olur?
Ritm Holter aşağıdaki hastalıkların tanısında kullanılır:
·    Çarpıntı ve ritm bozuklukları
·    Fenalık hissi
·    Bayılacak gibi olma, bayılma, geçici bilinç kayıpları,
·    Ani gelişen halsizlik, nefes darlığı, çabuk yorulma
·    Kalp krizi sonrasında bazı hastalarda ölümcül ritm bozukluğu riskinin belirlenmesi amacıyla
Ritm Holter kaydı nasıl yapılır?
Ritm Holter sistemi birkaç kablodan ve bu kabloya bağlı küçük bir kayıt cihazından oluşur. Kablolar yapışkan ve tek kullanımlık pullarla (elektrot) vücuda bağlanır. Çoğu zaman 3 veya 5 adet elektrod-kablo kullanılır. Bu elektrotlar kalbin elektrik aktivitesini en uygun şekilde kaydedecek göğüs üzerindeki noktalara yapıştırılır. Kayıt cihazı bu kablolardan gelen sinyalleri sürekli olarak belleğe kaydeder.
Kaydedilmiş olan tüm EKG sinyalleri daha sonra uzman bir kardiyolog tarafından değerlendirilir ve rapor yazılır.
Ritm holter cihazı taktırdığınızda nelere dikkat etmelisiniz?
Ritm holter cihazı takılı haldeyken kişinin günlük yaşamında genelde önemli bir kısıtlama söz konusu değildir. Tam tersine hastanın her günkü doğal aktivitelerine devam etmesi istenir. Ritm Holter takılı olan kimsenin elektrikli veya elektronik cihazlar kullanmasında, araç kullanılmasında ,cep telefonu kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. 
Holter cihazı takılıyken ; hasta cihaz takılıyken duş almamalıdır. Ayrıca göğüste gereken görüntülemeler (göğüs film, BT çekimi, MR çekimi ertelenmelidir. Ritm Holter kaydı uyku sırasında da devam eder, herhangi bir zararı yoktur.
 

Ritm Holter cihazı takılıyken hiçbir şikayetiniz olmazsa ne olur?
Holter cihazı takılıyken tetkike neden olan şikayetlerin olması aslında istenen bir durumdur. Ancak hiçbir şikayet veya sıra dışı bir durum olmasa da , kalp ritminin 24 saatlik dökümü, egzersiz ve uyku sırasındaki ritm özellikleri yine de kalp ritmi hakkında çok önemli bilgiler verecektir.
Ritm Holter kaydı sırasında kablolar yerinden çıkarsa ne yapmalısınız?
Yerinden çıkan kablo tekrar aynı yere takılmalıdır. Eğer birden fazla kablo yerinden çıktıysa ve yerleri belli değilse mümkünse Ritm Holter sistemini takan kişi/kurum aranmalıdır. Bu irtibat sağlanamıyorsa kablolar yine de boş olan pullara takılmalı, ancak cihazın teslimi sırasında bu durum hakkında mutlaka bilgi verilmeli, kabloların yerlerinin kayıt sırasında değişmiş olabileceği anlatılmalıdır.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım