Rinoplasti - Burun Estetiği

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur. Asıl amacı burun şeklini değiştirmek ya da nefes alış-verişini kolaylaştırmaktır. Bu ameliyatları, doğuştan solunum problemi olan bireyler, burnunun görünümünden rahatsız olan...

Rinoplasti - Burun Estetiği nedir ?

Rinoplasti, halk arasında burun estetiği olarak bilinen bir cerrahi operasyondur. Asıl amacı burun şeklini değiştirmek ya da nefes alış-verişini kolaylaştırmaktır. Bu ameliyatları, doğuştan solunum problemi olan bireyler, burnunun görünümünden rahatsız olan, estetik kaygı duyan bireyler (eğrilik, burun kemeri, asimetrik burun delikleri, vs.), burnundan bir kaza, darbe veya yaralanmaya maruz kalmış bireyler ya da önceki rinoplasti ameliyatindan memnun kalmamış, önceki ameliyatın kötü sonuçlarını gidermek ya da beklentisi karşılanmamış bireyler (revizyon rinoplasti) tercih edebilir.

 Tercihen 18 yaş beklenebilir ancak özel durumlarda erkek çocuklarında 17 yaş ve sonrasında, kız çocuklarında 16 yaş ve sonrasında yapılması uygundur.

Rinoplasti Ameliyatı Süreçleri

Doktorunuzla ilk görüşmenizde beklentiniz, neyi beğenmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz konuşulur. Burnunuza yapılan muayeneden sonra ameliyatın süreci kararlaştırılır. Doktorunuz burnunuzun ameliyat sonrası nasıl görüneceğine dair sizin fotoğrafınız üzerinden dijital ortamda oynama yapıp size sunabilir. Bu görüşmeler neticesinde ameliyat süreciniz az çok ortaya çıkarılmış olur.

Kişiden kişiye değişmekle beraber, kullanılan teknik ve yapılan operasyona göre değişiklik göstermektedir. Açık teknik rinoplasti ameliyatlarında burun deliklerinin arasından yapılan kesi sayesinde burun derisi kaldırılır, burun iskeleti görünür hale gelir. Burun iskeletindeki buzukluklar görünür hale gelip düzeltilebilinir. Düzeltme işleminde kullanılan tekniklerden biri de piezo kullanımıdır.

Piezo tekniğinde, yüksek hızlı ses dalgalarıyla küçük kesme ve şekillendirme uçlarını titreştiren bir cihaz kullanır. Cihazın kullanılması, rinoplasti prosedüründen kaynaklanan doku travmasını, cerrahi kanamayı, ameliyat sonrası morarmayı, şişmeyi ve ağrıyı azaltır ve aynı zamanda daha sağlıklı bir kozmetik sonuç yaratır.

 Açık teknik burun estetiklerinde iyileşme süreci ortalama 7 gün ila 10 gün arasında değişmektedir. Genelde ilk 2 - 3 gün boyunca ödem, şişlik bazen de morluk gözlenir. Geçen 1 hafta içerisinde ise bu şikayetler günden güne kaybolur. Tamamı ile iyileşmek ise geçen 1 sene zarfında söz konusu olur.

Kapalı teknik rinoplastide de ortalama iyileşme süreci 7 - 10 gün arası değişmektedir. İlk üç dört gün içerisinde burunda bulunan bantlar ve ateller çıkarılır. Şişlik ve ödem açık tekniğe göre çok daha kısa sürede kaybolur.

Revizyon Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Daha önce geçirdiği rinoplasti ameliyatından memnun kalmamış, beklentisi karşılanmamış, anatomik kusurları nüks eden hastalarda; ilk operasyondan sonra düzeltme ihtiyacı olursa bunun üzerine yapılan rinoplasti işlemine revizyon burun estetiği denir.  Bu revizyon Nişlemi büyük yada küçük değişiklikler farketmeksizin uygulanabilir. İlk operasyona nazaran çok daha tecrübe ve teknik bilgi gerektirir. Gerek görünüm, gerek nefes alıp verirken yaşadığınız zorluk bu ameliyat için size sebebiyet verebilir. 

Revizyon rinoplasti ameliyatlarından sonraki iyileşme süreci, ilkine göre daha uzun olabilir. Bundan dolayı hastalar, ilk ameliyat sonrasına kıyasla daha sabırlı olmalıdır.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım