Rahim Ağzı Kanseri belirtileri, tanısı, tedavisi, ameliyatı, işlem süreci, tedavi fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında daha fazla bilgi için:

 

Rahim Ağzı Kanseri

Kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türüdür. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs’ün (HPV) belirli tiplerinden kaynaklanır. Hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüs olan HPV ‘nin vücudu etkileyebilen 100’den fazla tipi var. Bu tiplerin çoğu (örneğin ellerde ve ayaklarda görülen yaygın siğillere neden olan tipler) nispeten zararsızdır. Bazı HPV tipleri genital bölgeyi etkileyebilir ve rahim ağzı kanserine, Anormal servikal hücrelere, genital siğillere, diğer kanser türlerine ve hastalıklara yol açabilir.

Bu durumların gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca fazla bilgi sahibi olmanız önemlidir.
HPV nin cinsel yolla bulaşan bir özelliği olması serviks kanserin önlemesinde cinsel davranışların düzenlenmesi, tek eşlilik ve prezervatif kullanımı gibi önlemleri öne çıkartmaktadır.

Son 40 yılda pap-test taramaları sayesinde gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinden ölümler %90 oranında azalmıştır.

 

Belirtiler Nelerdir?

  • Kanserlerde belirtiler ortaya çıktıktan sonra, genellikle hastalık basit tedavilerle düzelme sınırlarını aşmıştır. Genellikle kanser oluşmadan yıllar öncesinde bazı öncül hastalık aşamasında yakalanıp kolayca tedavi edilebilen rahim ağzı kanserinde, belirtisiz olan bu dönemin tespiti daha önemlidir.
  • En klasik belirti tüm kadın genital kanserlerinde olduğu gibi vajinal kanamadır.
  • Cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kanamaların rahim ağzı kanserinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı gösterilmelidir.
  • Diğer önemli belirti klasik olarak et suyu şeklinde akıntıdır. Ancak kanlı akıntı olmasa da her türlü uzun süreli akıntı rahim ağzı tüp ve vajina kanseri açısından araştırılmalıdır.

 

Neden Olabilecek veya Risk Faktörleri

Başlıca risk faktörü HPV dir. HPV insanda değişik dokularda yerleşerek genellikle örtücü zarlar ve deride siğillere neden olur. Rahim ağzı kanseri olan hemen tüm hastalarda özel laboratuar yöntemleri ile HPV DNA sı gösterilirken, HPV DNA sı taşıyan veya siğil geçiren hastaların ancak küçük bir kısmında kanser görülmektedir.
HPV 100 kadar farklı DNA tipine ayrılır ve bunlardan DNA tip 16-18 en çok kansere yol  açan tiplerdir. Deride görülen diğer siğillerde genellikle HPV DNA tip 1-5 sorumlu olup bu tiplerin kansere yol açması çok zayıf bir olasılıktır. Sigara kullanımı, yerel olarak bağışıklık sistemini zayıflatması nedeniyle rahim ağzı kanserlerine neden olabilen bir risk faktörüdür. Bunun tek başına direkt bir etki olmayıp, HPV ye direncin azalması sonucu kanser geliştiğini öne sürenler vardır.

Son zamanlarda diğer bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların kanser gelişimini kolaylaştırıcı rol oynadığını bildiren araştırmalar da vardır. Böylece; cinsel ilişkiye erken başlama HPV enfeksiyonları ve genital siğiller sigara çok  eşlilik başlıca risk faktörleri olarak özetlenebilir. Bu belirtilerden herhangi biri sizde de varsa, en kısa sürede doktorunuza başvurmanızı öneririz.

 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım