Penil Protez

penil protezler sertleşme zorluğu tedavisinde diğer tedavi yöntemlerinden fayda alamayan hasta grubu için alternatif tedavi olarak tek seçenektir. Protez seçimi; hastanın genel durumu ve başka seçeneklerin olmadığı durumlar değerlendirilerek yapılmalı

Penil protez uygulaması, tüm yapılan tedavilerin başarısız olduğu durumlarda, hastalara son şeçenek olarak uygulanmaktadır.

Penil protez için en ideal hasta adayı, sexüel aktif yaşlarda olan, ancak medikal tedavilerden fayda alamayan veya alamayacak olan uzun süreli organik sertleşme sorunu olan hastalardır.

Penil protezler, penis içindeki sertleşme durumunda kan dolumu olan ve kavernöz cisim denilen alana, cerrahi olarak yerleştirilmektedir.

Penil protezler fonksiyonlarına göre; semi -rigid penil protezler (sabit,bükülebilir, çelik teller üzerine silikon silindir örtü ile kaplanmıştır, 2 parçadır), inflatable penil protezler ( 2 veya 3 parçalı şişirilebilen protezlerdir. Bunlarda pompa, depo ve silindir 2 adet kısım bulunur. 3 parçalı olan protezlerde silindirler içerisinde dolaşan sıvıyı saklayan bir depo bulunmaktadır. Depo kısmı, kasık bölgesinde gövdeye, pompa kısmı testislerin torba alanına, şişebilen silindir parçalar ise penis içinde kavernöz cisim alanına yerleştirilir.)

Penil protez seçiminde, hastaya uygun seçim yapılması çok önemli bir kriterdir. Protezin çeşidinin rahat ve sorunsuz ameliyatla yerine uygulanabilmesinin yanında hastanın da protezi kullanımında avantaj ve dezavantajlarının iyi değerlendirilmesi gereklidir. Şişirilebilen (3 parçalı) protezler kozmetik ve fizyolojik olarak en ideal protezler olmasına karşın, hasta ile iletişimin sağlıklı olmadığı, elinin kullanılması ile ilgili fonksiyonel bozukluğun olduğu hastalarda tercih edilmemelidir. Bu durumda bükülebilen protezler seçilmelidir. Cerrahi öncesi hastaya, protezinin cinsel ilişkiyi her zaman sağlayacak şekilde bir sertleşme olacağı söylenmeli; istek, boşalma, tatmin açısından herhangi bir olumsuzluk yaşamayacağı anlatılmalıdır.

Penil protez ameliyatları, 1.5 – 2 saat süren, 1 gün yatış gerektiren şekilde yapılmaktadır. Ameliyattan sonra 1 ay kadar cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Cerrahi girişim alanı, penil protezin çeşidine göre değişebilmektedir. Kesi alanı mümkün olduğu kadar penisten uzak alandan olmaktadır.

Penil protez uygulamalarında en önemli sorun enfeksiyondur. Ameliyat sırasında ve sonrasında enfeksiyonla ilgili alınabilecek kontroller ve tedaviler mutlaka sıkı şekilde uygulanmalıdır.

Sonuç olarak; penil protezler sertleşme zorluğu tedavisinde diğer tedavi yöntemlerinden fayda alamayan hasta grubu için alternatif tedavi olarak tek seçenektir. Protez seçimi; hastanın genel durumu ve başka seçeneklerin olmadığı durumlar değerlendirilerek yapılmalı ve tüm sonuçlar hakkında hastaya bilgi verilmelidir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım