Penil Doppler

Erkek cinsel organınına yönelik yapılan Ultrason ve Doppler işlemidir. Diğer ultrason ve Dopplerden farkı işlemin bir aşamasında hastaya papaverin denilen ğine yapılmasıdır. İğne penise yapılır. Toplam 30 dk süren bir işlemdir.

Erkek cinsel organınına yönelik yapılan Ultrason ve Doppler işlemidir. Diğer ultrason ve Dopplerden farkı işlemin bir aşamasında hastaya papaverin denilen ğine yapılmasıdır. İğne penise yapılır. Toplam 30 dk süren bir işlemdir.

Erektil disfonksiyon denilen erkekte iktidarsızlığın damar kaynaklı olup olmadığını anlamak için yapılır. Hasta işleme alınınca önce ultrason yapılır. Sonrasında Doppler incelemede kanlanmaya bakılır. Sonrasında penis içerisine papaverin veya eşdeğeri ilaçlar yapılır ve 2., 5., 10, ve 20. Dakikalarda erkeklik organının kanlanması ve sertleşip sertleşmediği Doppler incelemeyle birlikte takip edilip ölçülür, rapora yazılır. Doppler gibi kabul edilsede esasında girişimsel işlemdir.

Biyopsiler:

Ultrason eşliğinde ince iğne (İİAB) ve kalın iğne diye şeklinde yapılırlar. İnce iğne biyopsilerde insülin enjektörü ile hasta konforunu rahatlatacak şekilde kalın iğnedeyse normal enjektör iğnesiyle anestezi yapılır. İnce iğne biyopsi normal enjektörle organdan parça veya sıvı alınır. Kalın iğne biyopsisinde organdan daha kalın parça alınır. Organdan alınış şekillerine göre hazırlıklar farklıdır.

Troid, parotis, lenf nodu, meme İİAB  biyopsiler;

Ultrasona gelmeden önce  aspirin 5 gün önceden, kumadin 10 gün önceden veya üst sınır kumadin ilaçları 2 gün önceden kesilir. Hasta işleme gelir ayaktan kabaca 30 dk sürer ve hasta yatış gerektirmeden eve gönderilir.

Meme kalın iğne biyopsi (Tru-cut):

Ultrasona gelmeden önce  aspirin 5 gün önceden, kumadin 10 gün önceden veya üst sınır kumadin ilaçları 2 gün önceden kesilir. Hasta işleme gelir ayaktan kabaca 30 dk sürer ve hasta yatış gerektirmeden eve gönderilir. Kalın iğnede otomatik tru-cut denilen kalın iğne kullanılır.

Karaciğer, böbrek vs…Kalın İğne biyopsiler:

Hastaya yatış işlemi yapılır, işlem öncesi hastadan kanama parametreleri istenir, kalın iğne kullanılacağından kanama riskini azaltmak için kanama parametreleri (kantahlili: hemogram, appt, pt ve İNR). İşleme gelmeden önce  aspirin 5 gün önceden, kumadin 10 gün önceden veya üst sınır kumadin ilaçları 2 gün önceden kesilir. Hasta yatış yapıldıktan sonra odasından sedye ile ile iner, biyopsi yapılacak bölge hazırlanır ve parça alındıktan sonra kum torbası kanama olmasın diye işlem yapılan yerin üstüne konur. O şekilde sedye ile odasına gider. 4 saat takibi yapılır, sonra evine gönderilir.

 

Biyopsilerde amaç:

Kesin tanı koymak için parça alma işlemidir. Troid, meme, lenf nodu, submandibular bez, parotis…gibi İİAB ve kalın iğne biyopsilerinde amaç var olan kitle lezyonun kanser olup olmadığını anlamaktır. Patoloji sonucuna göre hastaya ameliyat, kemoterapi radyoterapi önerilir.

Karaciğer ve böbrek biyopsilerinde de kitleye yönelik kanser tanısı amacıyla biyopsi yapılır. Ayrıca karaciğerde hepatit tanısı varsa hastalığın ileri ilaç başlamak için hepatitin evresini belirlemede de biyopsi yapılır. Aynı şekilde böbrek kalın iğne biyopsilerinde de kanser tanısı ve ayrıca glomerülonefrit deenen böbreğin romatizmal hastalığının evresini belirlemede kullanılır.

Akciğer biyopsisi BT eşliğinde yapılır fakat komplikasyonu yüksektir. Akciğerin sönme riski fazladır. Göğüs cerrahının olmadığı yerlerde yapmamak lazım. Eğer akciğer sönerse göğpüs tüpü takmak gerekecektir. Bu süreç yoğun bakıma hatta hastanın ölümüne kadar varabilir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım