Ozon PRP ile Selülit ve Çatlak Tedavisi

Cilt çatlakları tıbbi olarak stria oarak adlandırılır ve cildin aşırı derecede gerilmesinden kaynaklanır. En sık çatlak görülen vücut bölgeleri göğüs, karın, kalçalar olarak sıralanabilir.

CİLT ÇATLAKLARINDA OZON VE PRP TEDAVİSİ

Cilt çatlakları tıbbi olarak stria oarak adlandırılır ve cildin aşırı derecede gerilmesinden kaynaklanır. En sık çatlak görülen vücut bölgeleri göğüs, karın, kalçalar olarak sıralanabilir. Gebelikte özellikle son 3 aylık dönemde kilo artışına paralel oarak çatlak görülme ihtimali artar. Çatlak genel vücut sağlığına olumsuz etki göstermemekle birlikte hoş olmayan görünümü kişileri rahatsız edebilir. 

Çatlak oluşmaması için yeterli sıvı almak, esnekliği korumak ve uygun bir cilt yapısına sahip olmak gerekir. Tüm tedbirlere rağmen çatlak oluştuğunda ise esteik görünümü restore etmek üzere bazı tedaviler uygulanabilir. Tedaviler temel olarak kremler ve serumlar ile cilt yüzeyine uygulanan tedaviler, cihazlar yardımı ile uygulanan tedaviler, enjeksiyon tedavileri ve cerrahi tedaviler şeklindedir.

Çatlaklar ilk oluştuklarında kırmızı, koyu ve mor renkte olup, zamanla renkleri açılarak beyaz bir görünüm alırlar. Tedaviler görünüm hafifletilebilir, çok başarılı sonuçlar alınabilir ancak asla çatlak öncesi görünümü sağlamak mümkün değildir.

Eğer vücudunuzdaki çatlak sizi rahatsız ediyorsa sorunun kaynağını ve tedavi seçeneklerini görüşmek üzere bir cilt uzmanına başvurunuz.

 

Çatlak oluşumu için risk faktörleri şunlardır:

  • Kadın cinsiyet, ailede özellikle annede benzer öykü, genç yaşta gebelik, ergenlikte hızlı büyüme ve kilo alma, hızlı kilo değişimleri, kortizon içeren ilaçlar kullanma, vucüt geliştirme sırasında kortizon ilaçları kulanma, kortizol salınması ile ilgili hastalıklar ör: Cushing Sendromu.

Tanı:

Tanı için hastanın öyküsü, muayenesi, bazen kan testleri kullanılır.

Tedavi:

  •  A vitamini, kollajen desteği ve nem sağlayan kremler
  • Kollajen oluşumunu artıran ışık ve lazer tedavileri
  • Onarıcı enjeksiyon tedavileri
  • Cerrahi olarak sorunlu cilt bölgelerinin çıkarılarak uzaklaştırılması

 

OZONLU PRP, enjeksiyon tedavileri içerisinde yer alır. Kanın yara iyileşmesini sağlayan sıvı kısmı, diğer hücrelerinden özel bir santrifüj yöntemi ile ayrılır. Etkinliğin artması için ozonla muamele edildikten sonra çatlak bölgesine enjeksiyon ile verilir. Cilt görünümü 1-3 ay içerisinde gözle görülür şekilde düzelir. Tedavi hastanın kendi kanından yapıldığı için allerji riski yoktur. İhtiyaca göre tekrarlanabilir. Genellikle 2-3 seanslik uygulama yeterli olmaktadır. Kanama bozukluğu olan hastalar bu tedaviden yararlanamazlar.

Ozon aktifleştirilmiş bir oksijen çeşididir. Çatlak bölgesine tek başına veya PRP ile verildiğinde oksijenlenme, dolaşımın canlanması, ödemin dağıtılmasını sağlayarak çatlak görünümünü iyileştirir.

SELÜLİT

Selülit yaygın görülen bir cilt problemidir. Özellikle bacak arka yüzleri, üst kollar, kalça ve karın cildinde dalgalanmalar şeklindedir. Hormonal yapılarındaki değişkenlikler sebebi ile kadınalrda daha sıktır.

Tedavide: Selülit sorunu yaşayan kişiler kilo kontrolü, masaj, krem gibi yöntemlerle bu problemle kendileri mücadele etmeye çalışabilir.

Eğer cilt sıkıldığında ortaya portakal kabuğu görüntüsü çıkıyorsa sorun henüz başlangış aamasında kabul edilir. Ancak deri sıkılmadan dahi yüzeyde kabarıklık ve çukurluklar hatta ele gelen sertlikler oluştuysa sorunun daha ileri bir evrede olduğu düşünülür.

Genetik faktörler, hareketsiz yaşam, kilo kontrolünün yetersiz olması ve yaşın ilerlemesine bağlı doku gevşemesi başlıca suçlanan faktörler arasındadır.

Tedavide: Lifli gıdadan zengin beslenme, bol su tüketimi, egzersiz başlıca yöntemlerdir. Yetersiz kaldığında cihazlarla dolaşımın canlandırılması görüntünün hafifletilmesine katı verebilir. Enjeksiyon tedavileri ile ödemin dağıtılması, dolaşımın canlandırılması ve esnekliğin artırılması sağlanabilir. Ozon enjeksiyonu yeterince oksijen alamayan dokuları oksijenlendirirken kan dolaşımını canladırır. Ödemi dağıtır ve enflamasyonu azaltır. Mekanik etkisi ile sert fibrotik bantları yumuşatır. Haftada bir kez yapılacak 2-3 seanslık ozon uygulaması ile selülit görüntüsü hafifletiletilebilir.

 

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım