Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Kepçe kulak yaygın olarak görülen bir sorundur. İnsan sağlığına herhangi bir etkisi olmadığı için hastalık olarak nitelendirilmez. Kulak kıkırdaklarının zayıf olmasından kaynaklanır (kulağın öne ya da yana doğru kıvrımlı olması).

Kepçe kulak nedir?

Kepçe kulak yaygın olarak görülen bir sorundur. İnsan sağlığına herhangi bir etkisi olmadığı için hastalık olarak nitelendirilmez. Kulak kıkırdaklarının zayıf olmasından kaynaklanır (kulağın öne ya da yana doğru kıvrımlı olması). Kulakların kıvrımlı olması nedeniyle görüntü olarak hoş durmayabilir. Genellikle iki kulakta birden görülür fakat tek kulakta da bu sorunla karşılaşılabilinir. Kadınlar saçlarıyla gizleyebildiği için erkekler için daha büyük bir sorun yaratmaktadır. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatı erkekler tarafından daha çok yaptırılır. Genetiğe bağlı olarak ortaya çıkar. Kepçe kulak ameliyatı ya da diğer adıyla otoplasti ülkemizde çok sıklıkla tercih edilmektedir.

Kepçe kulak neden olur?

Kepçe kulaklık genetiğe bağlıdır. Yani tamamen aile yapısıyla alakalıdır. Anne veya babada bu sorun varsa bireyde de görülme olasılığı çok yüksektir. Nedenlerini ise bu şekilde sıralayabiliriz:

-Kulak kıkırdakların gevşek ve yumuşak bir yapıya sahip olması

-Kulak arkası kemik ile kulak kepçesinin arasının uzak olması

-Kulağın üst kısmındaki kıvrımların tam olarak oluşmaması

Kepçe kulak ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Eski dönemlerde insanları rahatsız eden bu sorun teknoloji ve tıbbın gelişmesiyle birlikte günümüzde kolay bir operasyonla halledilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı hayati bir risk taşımamaktadır. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Hastanede konaklamayı gerektirmeyen bir cerrahi işlemdir. Kulak kıkırdakları yeniden yapılandırılarak kulak kepçesi geriye doğru yerleştirilir. Cerrahın tercihine göre ameliyat kulağın arkasından veya önünden yapılır. Ameliyat ortalama 45-90 dakika aralığındaki bir süreçte gerçekleşir. Ameliyattan sonra özel bantlar takılır. Genellikle 1-2 haftalık bir süreçten sonra bantlar çıkartılır. Ameliyat sonrası herhangi bir iz görülmez. Ameliyattan sonraki süreçte kesinlikle bir duyu kaybı söz konusu değildir. Normal yaşantınıza devam etmeye engel bir şey yoktur. Tam iyileşme süreci ameliyattan 1-2 hafta sonradır. Bu sürecin sonunda kepçe kulak sorununuz tamamen ortadan kalkar.

Kepçek kulak nasıl gözükür?

Kulağını kafa ile yaptığı açı çok geniş olabilir. Bu yüzden kulakların öne doğru geniş bir şekilde durur. Bu durum önden veya arkadan bariz bir şekilde belli olur. Diğer bir görünümü ise kulağın üst kısmındaki kıvrımların oluşmaması nedeniyle kulağın dümdüz durmasıdır.

Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süreci gayet hızlı ve kolaydır. Hasta en geç 1 hafta sonra normal yaşantısına devam edebilir. Hasta ameliyatla aynı gün taburcu edilir. Ameliyattan ise 1-2 gün sonra duş gibi aktivitelerini gerçekleştirebilir. Tamamen iyileşmesi ise 1-2 haftalık bir süreç gerektirir. 1-2 hafta sonra kepçe kulak sorununuz ortadan tamamen kalkacaktır. İyileşme sürecinde hastanın üstüne düşen en önemli görevlerden biri de kulağı dış etkenlerden korumaktır.

Kepçe kulak ameliyatında yaş sınırı nedir?

Kepçe kulak ameliyatı çok küçük yaşlardan itibaren yapılabilir. Bunun sebebi ise kişinin çocuklukta dış görüşünden dolayı oluşabilen psikolojik sorundur. Bu ameliyat anne babalardan çok çocuğun istemesiyle gerçekleştirilmelidir. Erişkinlerde ise yine aynı şekilde yaş herhangi bir sorun oluşturmaz.

Çocuklardaki kepçe kulak ameliyatı nasıldır?

Bebeklerde kepçe kulak sorunu özel kafa bantları sayesinde birkaç ayda düzeltilir. Eğer bu işlemi gerçekleştirirseniz ileride bebeğin kepçe kulak ameliyatı olmasına gerek kalmayabilir. Bu ameliyat her ne kadar her yaş grubuna yapılsa da çocukluk döneminde yapılması tercih edilir. Çünkü kepçe kulak sorunu çocuklarda küçük yaştan itibaren özgüven kaybına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle okul döneminde olan bir çocuk için daha büyük bir psikolojik sorun doğurabilir. Bu nedenle okul öncesi dönemde yapılması en uygundur.

Kepçe kulak ameliyatından sonra anne ve baba ne yapmalıdır?

Çocuğunuzda bu durumu fark ederseniz ilk önce çocuğunuzla konuşmanızda fayda var. Çünkü çocuklar bazen şikayetlerini dile getirmekten çekinirler. Ebeveynleri olarak bu konuda onlara en çok yardımcı olacak kişiler sizlersiniz. Eğer çocuğunuzda bu durumdan rahatsız ise bir doktora danışın. Çocuğunuz bu durumdan rahatsız değil ise ameliyat için zorlanmamaları gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı faydaları nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı kulakların hoş durmayan görünümünü düzelterek ciddi bir görünüm farkı yaratmaktadır. Bu görünüm insanların özgüvenini yükselterek kendilerini daha iyi hissetmesini sağlar. Yani faydaları sadece görünüm olarak değildir.

Kafa bandı takmak zorunlu mudur?

Kafa bandı takmak güvenlik açısından kesinlikle çok önemlidir fakat takmak zorunlu değildir. Eğer hasta kulaklarını dikkatli bir şekilde korur ise yine aynı etkiyi yaratır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası çıkabilecek sorunlar nelerdir?

-Enfeksiyon

Enfeksiyon kulakta sıklıkla görülmez fakat oluşması durumunda kulağınız şeklini bozabilir.

-Simetri

Otoplasti sonrası simetrik olan kulaklarınız asimetrik olabilir.

-Kulağınızın fazla yapıştırılması

Otoplasti sonrasında kulağınız beklediğinizden daha geride olabilir.

*Bu tür sorunlar çok nadir olsa da gerçekleşebilir fakat kepçe kulak ameliyatından sonra hastlar genellikle memnun bir şekilde ayrılır.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım