NK Bağışıklık Testi ile Kişiye Özel Tedavi süreci, tedavi fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında daha fazla bilgi için:

Kanseri ve yaşam kalitesini düşüren birçok hastalığı erken yakalayın! Vücudumuz, kendisini hastalıklara karşı savunan bir sistemle donatılmıştır ve kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir.

Bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklara karşı savunan, vücudumuzu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan, mikropları ve kanser hücrelerini tanıyıp onları yok eden çok değerli bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, savunma gücü zayıflayan vücudumuzun, kanser dahil onlarca hastalığa yakalanmasına yol açabilir. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi çok önemlidir.

 

Doğal öldürücü (NK) hücresi nedir?

Vücudumuzda her gün 5.000’den fazla hücrenin DNA yapısı bozulmakta ve kanserleşme eğilimi olan bu hücreler çoğalarak kansere yol açabilmektedir. Vücudumuz, aynı zamanda her gün milyonlarca mikrobun, yabancı ve zararlı maddenin istilasına maruz kalmaktadır. 

Doğal öldürücü (NK) hücreleri bağışıklık sistemimiz tarafından üretilen bir akyuvar hücresidir. Bu hücreler vücudumuzu savunan bir ordu gibi çalışarak her gün kanserleşme eğilimi olan binlerce hücreyi, mikrobu, yabancı ve zararlı maddeyi tanır, yakalar ve yok eder. Vücudumuzun kansere ve diğer hastalıklara karşı korunmasında NK hücrelerinin aktivitesi sayılarından daha önemlidir. Çünkü bu hücreler yeterli sayıda olsalar dahi, fonksiyonlarını yerine getiremediklerinde “savunma” güçlerini kaybeder.

Doğal öldürücü (NK) hücreleri, bizi hastalıklara karşı koruyan ilk savunma hattında yer aldığı için bu hücrelerin aktivitesinin ölçülmesi, bağışıklık sistemimizin değerlendirilmesini sağlayan değerli veriler sunar.

 

Kanser hücresini tanıyıp, yakalayan ve yok eden NK hücrelerinin elektron mikroskobundaki görüntüsü

 

NK Bağışıklık Testi nedir?

NK Bağışıklık Testi, vücudumuzu kansere ve diğer hastalıklara karşı koruyan ilk savunma hattında yer alan NK hücrelerinin aktivitesini ölçerek bağışıklık sistemimizin değerlendirilmesini sağlayan yenilikçi bir laboratuvar testidir.

 

NK Bağışıklık Testinin avantajları nelerdir?

 • NK Bağışıklık Testi, başta kanser olmak üzere bağışıklık sistemimizin fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan birçok hastalığın erken tanısını sağlamak için yapılan yoğun araştırmalar sonucunda keşfedilmiştir.
 • NK Bağışıklık Testi, doğal öldürücü (NK) hücrelerinin aktivitesini ölçen ilk  ve tek onaylı testtir. Test, Avrupa Birliği tarafından belirlenen 24 farklı yönetmeliğin tümüne uygun olarak üretildiğini kanıtlayan, gerekli sağlık ve güvenlik koşullarını taşıdığını gösteren ve Avrupa Tıbbi Cihaz Komitesi tarafından verilen CE ve IVD sertifikalarına sahiptir.
 • NK Bağışıklık Testi, birkaç damla kan alınarak kolayca uygulanan ve 3 gün içinde sonuç veren yenilikçi bir laboratuvar testidir.
 • Kalın bağırsak, akciğer, prostat, lösemi ve mide kanserlerinde NK hücre aktivitesinin bozulduğu klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. NK Bağışıklık Testi,  hastalıklar oluşmadan önce bağışıklık sistemini değerlendirerek önlem alınmasına ve başta kanser olmak üzere bu hastalıkların erken tanısına hizmet eder. (Örneğin, erken evre kalın bağırsak kanseri %90’lara ulaşan oranlarda tedavi edilebilirken, ileri evrelerde tedavi şansı %20’lerin altına inmektedir.)

 

 

Kimlerin NK Bağışıklık Testi yaptırması önerilir?

 • Bağışıklık sisteminin değerlendirilmesini ve başta kanser olmak üzere bağışıklık sistemi zafiyetine bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalığa erken tanı konmasını amaçlayan herkes
 • Sık sık hastalanan kişiler
 • Kronik stresi ve uyku bozukluğu olan kişiler
 • Kronik yorgunluğu olan kişiler
 • Hamileler
 • Sigara içen kişiler
 • Ailesinde kanser öyküsü olan kişiler
 • Uzun süre kimyasal maddelere, hormon içeren ilaçlara, besinlere ve kötü çevre şartlarına maruz kalan kişiler
 • Sistemik lupus eritamatozus (SLE) ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklara veya Multipl Skleroz (MS) gibi nörolojik hastalıklara erken tanı konmasını hedefleyen veya bu hastalıklara sahip olan kişiler
 • Kanser tanısıyla izlenen, kemoterapi ve diğer kanser tedavilerinin etkinliğinin takip edildiği kişiler
 • Sebebi bulunamayan tekrarlayan gebelik kayıpları (düşükler*)
*Mosimann ve ark. International Journal of Reproductive Medicine. 2013. 

 

NK Bağışıklık Testi sonuçları nasıl değerlendirilir ve test sonuçlarına göre neler yapılmalıdır?

Bağışıklık sisteminin değerlendirilmesini ve başta kanser olmak üzere bağışıklık sistemi zafiyetine bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalığa erken tanı konmasını sağlayan NK bağışıklık testi, bir tarama testi olarak herkese uygulanabilir ve eklendiği Check-Up paketlerinin hastalıklara tanı koyma potansiyelini artırır. 

NK bağışıklık testi doktorunuz tarafından temel olarak 3 grupta değerlendirilir:
 • Yüksek risk grubu: Test sonucu 200 pg/mL’nin altında olan kişiler 
 • Orta risk grubu: Test sonucu 200-500 pg/mL arasında olan kişiler
 • Düşük risk grubu: Test sonucu 500 pg/mL’nin üstünde olan kişiler
NK Bağışıklık Testi sonucu  500 pg/mL’nin altında olan yüksek ve orta risk grubundaki kişiler, “Bağışıklık Destekleme Programına” yönlendirilmektedir. 
 
Modern ve tamamlayıcı  tıbbın olanaklarını kullanarak geliştirilen “Bağışıklık Destekleme Programı”,  alanında yetkin ve deneyimli hekimlerimiz tarafından uygulanmakta ve bağışıklık sisteminizi yüksek oranda güçlendirmenize yardımcı olmaktadır.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım