Multiple Skleroz (MS) Rehabilitasyonu

Multiple Skleroz (MS)‘te kas zayıflıkları, görme kayıpları, değişmiş duyu ve ağrı algısı, yorgunluk, duygusal ve bilişsel değişiklikler çok sık görülür. Bu belirtiler denge ve yürüme sorunlarına ve yaşam kalitesinde değişikliklere yol açar.

Özellikle yürüme sorunları ve denge kayıpları günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayıcıdır. Günlük yaşam aktivitelerinin kısıtlaması ve bununla birlikte günlük harcanan enerji düzeyinin azalması MS hastalarında ayrıca obezite, osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklara neden olmaktadır.

Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite yaşamın tüm safhalarında hastalıkları önleme, kendini iyi hissetme ve kişinin yaşam kalitesini desteklemede önemlidir.

MS hastasının hastaneye yatış dönemi, hastaneden çıkış ve sonraki dönemlerde muhakkak düzenli bir fizik tedavi programına katılmalıdır.

Fizyoterapi sayesinde hastanın fonksiyonel kapasitesi ve yaşam kalitesi artmaktadır. Hastayı başkasına bağımlı yaşamaktan uzaklaştırmaktadır.

Kısacası iyi bir yaşam kalitesi ve bağımsız yaşamak için Fizik Tedavi (Rehabilitasyon) hastalığın seyrinde çok önemlidir.

 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım