Migren Tedavisi

Migren primer baş ağrılarına (altta yatan beyin hasarına bağlı olmayan baş ağrıları) ait olup gerilim tip baş ağrısından sonra en yaygın baş ağrısıdır. En yaygın bulguları başın sağ ve ya sol yarısında olan, bazen tüm başta hissedilen genelde zonklayıcı karakterdeki ağrılardır.

Bu ağrılara bulantı ve kusma eşlik edebilir. Baş ağrısı sırasında ışıktan rahatsız olma (fotofobi), sesten rahatsız olma (fonofobi) ve kokulardan rahatsız olma (osmofobi) olabilir. Migren aynı zamanda auralı veya aurasız migren olarak iki yere ayrılır. Aura genelde baş ağrısına öncülük eden(bazen ağrı sırasında ve ağrıdan sonra da oluşabilir), 1 saatten az süren fokal nörolojik bulgulardır. Görsel auralar daha yaygın olmakla birlikte göz önünde parlak ışıklar, çizgiler, siyah noktalar, bulanık görme ve s. şeklinde kendisini gösterir. Kadınlarda menstrüasyon döneminde migren ağrılarının sıklığı artabilir.

Migren Tedavisi

Migren tedavisi atak tedavisi ve profilaktik tedavi olarak ikiye ayrılır. Ayda 4 defa ve daha az migren ağrıları (epizodik migren) olan hastalarda genel olarak sadece atak tedavisi uygulanır. En az 3 ay boyunca ayda 15 gün ve daha fazla migren ağrıları olan hastalar kronik migren olarak ele alınır ve profilaktik tedavi de uygulanır. Migren ataklarının tedavisinde non-steroid iltihap aleyhine ilaçlar(parasetamol, ibuprofen, flubiprofen vs.), triptan grubu ilaçlar(eletriptan, frovatriptan vs.) ergot türevi ilaçlar, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği durumlarda ise bulantı aleyhine ilaçlar(metoklopramid vs.) da kullanılır. Kronik migren tedavisinde ataklar döneminde uygulanan ve yukarıda belirtilen tedavi dışında aynı zamanda ağrı oluşumunu azaltmak için günlük profilaktik tedavi de uygulanır. Bu tedavide bazı beta-bloker ve kalsiyum kanal bloker grubu ilaçlar, antidepresanlar, bazı antiepileptikler kullanılır. Migren profilaksisinde medikal tedavi dışında hayat tarzı ve alışkanlıklar da önemlidir. Hastalar uykusuzluk, yorgunluk, açlık ve stres gibi etkenlerin de migren ataklarını tetikleme ihtimalini olduğunun farkında olmalılar. Migren tedavisi kompleks bir tedavi olup hasta için uygun tedavi şeklini bulana kadar belli zaman geçmektedir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım