Kemoterapi, Kanser belirtileri, tanısı, tedavisi, ameliyatı, işlem süreci, tedavi fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında daha fazla bilgi için:


Kemoterapi nedir?

Kemoterapinin kelime anlamı ‘ ilaçla tedavi’dir. Kontrolsüz çoğalan tümör hücrelerinin, büyüme ve çoğalmasını engellemek için doğal veya yapay olarak elde edilmiş ilaçlar kullanılır.  Kemoterapide birçok değişik ilaç kullanılmaktadır.  Tedavide tek bir ilaç kullanılabileceği gibi birçok kez daha yüksek etki sağlamak için birkaç ilaç birlikte kullanılabilir.

 

İlaçlar nasıl etki eder?

Kemoterapi ilaçları hangi yol ile verilirse verilsin tüm vücuda dağılarak etki eder. Tümörlü hücrelerin bölünüp çoğalmalarını engellerler. Kemoterapi ilaçları tümörlü hücreleri öldürürken vücudun normal hücrelerini de etkileyebilir. Bu durum çoğunlukla geçici olan yan etkilere neden olabilir. Vücudumuzdaki saç dibi, mide  bağırsak sistemi ve kemik iliği gibi hızlı bölünen vücut hücreleri Kemoterapiden en çok etkilenen hücrelerdir. Ancak bu hücrelerin etkilenme düzeyi ilaçlara ve kişiye göre değişiklik gösterir. 

 

Kemoterapinin amacı nedir? 

Hastalığı tedavi etmek. Hastalığın yayılmasını önlemek. Ameliyattan sonrası nüks olasılığını azaltmak. Ameliyat veya radyoterapi öncesi tümörü küçültmek  Radyoterapiye duyarlılığı artırmak. Hastalığa bağlı rahatsızlıkları şikayetlerini azaltmak. Yaşam kalitesini artırmak

 

Uygulanacak Kemoterapi ilaçları nasıl seçilir?

 

 • Hastalığın türü,
 • Yerleştiği vücut bölgesi,
 • Vücudunuzun fonksiyonlarına etkisi ve
 • Genel sağlık durumunuz göz önüne alınarak size uygun tedavi modeli seçilir.
 • Her hastanın tedavisi kendi hastalığına göre planlanır.


İlaçların uygulanış yolları

 

 • Ağızdan tablet veya kapsül şeklinde (sadece bol su ile)
 • Kas içine veya cilt altına enjeksiyon yolu ile
 • Damardan direk ve serum içinde infüzyon ile
 • Vücut boşluklarına doğrudan uygulama (bölgesel olarak)
 • Bazen ilaç verilirken iki ya da üç yol birlikte kullanılabilmektedir.
 • İlaçların nasıl uygulanacağı doktor ve hemşireniz tarafından sizlere anlatılacaktır.
 • Kemoterapiniz sizlere deneyimli hemşireler tarafından uygulanacaktır

 

Kemoterapi uygulaması sırasında ve sonrasında ağrı hissedilir mi?

Damardan kan alma veya herhangi bir enjeksiyon uygulamasından daha fazla ağrı ya da acı hissetmeyeceksiniz. 
Ancak bazen ilacın damar dışına sızması gibi durumlarla karşılaşılabilir. İğnenin takılı olduğu damar çevresinde şişlik, kızarıklık, acı ya da yanma hissederseniz hemen hemşirelere haber vermelisiniz. 

Kemoterapi uygulamasından sonra bazen ilacın verildiği damarda renk koyuluğu, sertleşme veya ağrı meydana gelebilir. Bu çoğu kez beklenen bir durumdur ve kemoterapi tedaviniz tamamlandıktan sonra zamanla azalacaktır.

 

Tedavi nerede uygulanır?

Tedaviyi nerede alacağınızı, tedavi şeklinizi doktorunuzun tedavi politikası ve hastane kuralları belirler. Sizin güvenliğiniz açısından hastanede yatarak yada gündüz tedavi ünitesinde kemoterapinizi alabilirsiniz. 

 

Kemoterapi uygulama süresi ve sıklığı ne kadardır?

Kemoterapinizin süresi, ilaçların dozu ve veriliş sıklığı hastalığın türüne, kullandığınız ilaçlara ve vücudunuzun ilaçlara verdiği tepkiye bağlıdır. Kemoterapi günlük, haftalık, aylık gibi değişik sürelerde verilebilir.
Kemoterapi ilaçlarının istenmeyen yan etkilerinden vücudu korumak amacı ile her tedaviyi bir dinlenme dönemini takip eder. Dinlenme dönemini en iyi şekilde değerlendirmeniz (iyi ve dengeli beslenme bulaşıcı hastalıklardan korunma gibi) tedavi dönemlerini daha rahat geçirmenizi sağlar. 

 

Tedaviye gelirken aç mı olmalıyız?

Aç gelmeniz gerekmez, ancak yemeğinizi tedaviden 1- 2 saat önce yemiş olmanız ve hafif yiyecekleri tercih etmeniz tedavinizi rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Tedavi arasında yemek için kraker, su, meyve suyu veya meyveli şekerler getirebilirsiniz.

 

Kemoterapi alırken başka ilaçlar kullanabilir miyim?

Bazı ilaçlar kemoterapi ilaçları ile etkileşebilir ve birbirlerinin etkisini bozabilirler. Aspirin, soğuk algınlığı ve müshil ilaçlarında Kemoterapi ile etkileşebileceğini unutmamanız gerekir.  Ancak düzenli almanız gereken ilaçlarınız varsa doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Tedavi sırasında dışarıdan insanların ya da televizyon ve internet aracılığı ile kullanmanız tavsiye edilen bitkisel çay ve ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ya da hemşirenize danışmalısınız. Kemoterapi uygulanması esnada bu tarz bir tedavi uygulamanız sizi sıkıntıya sokabilir.


Kemoterapi sırasında çalışabilir miyim?

Kemoterapi sırasında birçok kişi alışkın oldukları hayat düzenini devam ettirebilir. Ancak hastalığın türüne, yapılan tedaviye ve ortaya çıkan yan etkilere bağlı olarak bir kısım hastanın tedavi süresince çalışma hayatını sürdürmesi mümkün olmaz bu durum mesleğiniz ve çalışma düzeninizle ilgili olabilir.
Bazı durumlarda tedavi sırasında dinlenebilir, tedavi arası dönemlerde çalışabilirsiniz. Tedavi sırasında mümkün olduğu kadar sosyal yaşantınızı sürdürünüz. Tedaviniz sırasında kendiniz, hastalığınız ve çevrenizle ilgili olumlu tutum takının umutlu, sakin ve dayanıklı olmanız vücut direncinizi ve hastalığınızı yenme gücünüzü artıracaktır.

 

Kemoterapi sırasında tatil yapabilir miyim?

Tedavinizi aksatmamak kaydıyla tatil yapabilirsiniz. Mutlaka bu konuda doktorunuza bilgi veriniz ve bilgi alınız. Size uygun kısıtlamaları öğreniniz (güneşten korunma, denize ve havuza girme vs…)

 

Tedavi takip sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Tedavi günlerinizi ve muayenelerinizi kesinlikle aksatmayın. Hastaneden ayrılmadan önce sonraki Kemoterapi tarihinizi ve muayene randevunuzu öğrenmeden ayrılmayın.

 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım