Katarakt belirtileri, tanısı, tedavisi, ameliyatı, işlem süreci, tedavi fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında daha fazla bilgi için:

 

Katarakt nedir?

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen ve halk arasında “göze perde inmesi” olarak adlandırılan katarakt, göz sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin (lensin) saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Göz merceğinin matlaşması, kişinin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görmesine yol açar. Katarakt, %90 oranda yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Daha az görülmekle birlikte travmalar, bazı sistemik hastalıklar, göz enfeksiyonları ve kortizon gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da katarakt oluşabilmektedir. 

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirti ve şikayetlere sahipseniz, katarakt şüphesiyle hemen göz doktorunuza başvurunuz: 

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Şekilsiz ve bulanık görme
  • Çift görme
  • Renklerde soluklaşma veya sararma
  • Gece görüşünde bozulma
  • Gözlük numarasının sık sık değişmesi
  • Derinlik hissinin kaybı
  • Göz yorgunluğu ve baş ağrısı
  • Işığa hassasiyet (göz kamaşması)

 

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Kataraktın ilaçla tedavisi olmayıp tek tedavi yöntemi ameliyattır. Katarakt tanısı konan her kişi için cerrahi girişim planlanır. Katarakt tanısı ne kadar erken konur ve operasyon ne kadar erken yapılırsa ameliyatın başarı şansı aynı oranda artar. Sertleşmiş ve olgunlaşmış kataraktların ameliyatları diğerlerine oranla daha zor ve iyileşme süreçleri daha uzun olabilmektedir. 

Fakoemülsiyon (FAKO): Katarakt tedavisinde tercih edilen cerrahi yöntem FAKO adıyla bilinen fakoemülsiyondur. FAKO ameliyatı, klasik ameliyatların aksine dikiş gerektirmeyen bir cerrahi girişim olup halk arasında “lazerli veya dikişsiz ameliyat” olarak da bilinmektedir. Ameliyattan önce yapılan muayenede; korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği ve retinanın durumu detaylıca incelenir ve elde edilen veriler ışığında operasyon planlanır. 

Özel bir cihaz aracılığıyla uygulanan FAKO operasyonunun aşamaları şunlardır:

a. Kataraktlı merceğin çıkarılması

Gözün en dışında yer alan saydam tabaka olan korneada 3 mm’den küçük bir cerrahi kesi yapılır. Kataraktlı merceğe  ulaşılır ve bu mercek ultrason dalgaları yayan bir cihazla sıvılaştırılarak emilir.

b. Göz içi (intraoküler) lensin yerleştirilmesi

Kataraktlı merceğin yerine katlanabilir özelliğe sahip olan kişiye özel yeni bir yapay lens yerleştirilir. Lens, önceden kullanılan 3mm'lik cerrahi kesi aracılığıyla göz içine yerleştirildikten sonra vücut ısısıyla normal şeklini alır. 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım