Hemoroid

Hemoroid tanısı, tedavisi ve hemoroid hakkında genel bilgilere erişebileceğiniz, dilerseniz randevu oluşturabileceğiniz kategorimizi ziyaret edin. Bu yazıda yer alan bilgiler ethica İncirli Hastanesi doktorları tarafından hazırlanmıştır.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid; makat bölgesinde toplar damarların şişerek kesecik oluşturması sonucu ile otaya çıkmaktadır. Birçok sebebe dayanan hemoroit memesi iç ve dış hemoroitler olarak ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroitlerde daha çok ağrısız kanama ileri safhada içerden dışa doğru sarkıp ele meme şeklinde gelebilmektedir. Dış hemoroitlerde ise ağrı ve şişlik daha ön plandadır. Dış hemoroitlerde dışardan gözle görülebilirken iç hemoroitler çoğu kez dışardan görünmez.

HEMOROİDİN NEDENLERİ

Hemoroidin birçok nedeni vardır. Bunların başında kabızlık, ishal, uzun süre tuvalette oturma/ıkınma ve uzun süre ayakta kalma sayılabilir.

İç hemoroitlerin oluşması sırasında dört evre vardır.

  • Birinci derece hemoroit;

Hemoroit memesi içerdedir ve gözle görülmez. Bazen kanama yapabilir. Genel cerrahi uzmanı tarafından muayene edilerek anlaşılır.

  • İkinci derece hemoroit;

Hemoroit memesi defekasyon sırasında makattan dışarı çıkarak sonra kendiliğinden içeri girer. Defekasyon sırasında kanamaya neden olabilir.

  • Üçüncü derece hemoroit;

Defekasyon sırasında dışarı çıkan hemoroit memesi müdahale olmadan anüsten içeri girmez ve makat dışına çıkmış bu hemoroit memesi hastaya ciddi rahatsızlık vermektedir.

  • Dördüncü derece hemoroit;

Bu son evrede normal zamanda anüs dışına çıkan hemoroit memesi tamamen dışardadır. Bu evrede hastaya ciddi rahatsızlık vermektedir. Hemoroide ait bütün belirtiler görülmektedir. (Makatta dolgunluk, şişlik hissi, şiddetli ağr, kanama benzeri)

HEMOROİD TEDAVİSİ

Günümüzde hemoroit tedavisi yeni teknoloji ile rahatlıkla ameliyat gerektirmeden yapılabilmektedir. Hastalığın evresine ve kişiye göre lazerle veya cerrahi yöntem ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım