Intravitreal Göz İçi Enjeksiyonu (IVA)

Göz içi enjeksiyonu son 10 – 15 yıldır giderek artarak uygulanan bir tedavidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etkin bir tedavi yöntemidir. Özellikle sarı nokta hastalığının kanamalı tipinde şekere bağlı görme kaybında gözdeki damar tıkanıklığı ve kanamalarında yaygın olarak kullanılır.

İNTRAVİTREAL GÖZ İÇİ ENJEKSİYONU (İVA)

 • İNTRAVİTREAL GÖZ İÇİ ENJEKSİYONU NEDİR ?

Göz içi enjeksiyonu son 10 – 15 yıldır giderek artarak uygulanan bir tedavidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etkin bir tedavi yöntemidir.

Özellikle sarı nokta hastalığının kanamalı tipinde şekere bağlı görme kaybında gözdeki damar tıkanıklığı ve kanamalarında yaygın olarak kullanılır. Sarı nokta hastalığı günümüzde neredeyse tek tedavi yöntemi göz içi enjeksiyonudur. Ayriyeten vitamin takviyesi de önerilir. İlerleyen durumlarda kanama gerçekleşir ve tedavi uygulanmaz ise körlüğe kadar gidebilir.

 • GÖZ İÇİ ENJEKSİYONU NASIL YAPILIR VE NE KADAR SÜRER?

İşlemden önce göz antiseptik solüsyon ile temizlenir.  Ağrı duyulmaması için topikal (lokal) damla damlatılır. Kullanılan iğne çok incedir. Gözün renkli kısmının biraz dışından sklera denilen beyaz kısmına doğru enjeksiyon yapılır. Birkaç saniyelik kısa bir işlemdir. Ameliyathanede sterile bir ortamda yapılır.

 • GÖZ İÇİ ENJEKSİYONUNDA AĞRI VEYA ACI HİSSEDİLİR Mİ? NE ZAMAN İYİLEŞİRİM?

İşlemden önce topikal (lokal) damla damlatıldığı için ağrı veya acı hissi duyulmaz. Çok hafif batma hissi olur. İğneden sonra göze antibiyotik damlalar düzenli olarak kullanılır ve bir iki gün dinlendikten sonra normal hayata geri dönüş sağlanır. Göz içi enjeksiyonu her ne kadar basit bir işlem de olsa cerrahi bir müdahaledir. İşlem sonrası enfeksiyona karşı gözümüzü ilk günlerde korumamamız gerekmektedir.

KURUMUMUZDA YAPTIĞIMIZ GÖZ TETKİKLERİ NELERDİR?

 • OTOREFRAKTOMETRİ

Gözün kırma kusurunu (Refraksiyon Kusuru) değerlendirir ve refraksiyon kusurunun düzeltilmesinde yardımcı olan bir cihazdır.

 • PÜNOMOTİK (HAVALI) TONOMETRİ

Hastanın gözüne üflenen hava ile kornea düzleşir ve yansıyan hava alet sensörleri tarafından algılanıp mmHg cinsinden ölçüm verir. Kullanımı kolay ve hastaya temas etmediğinden hastalık bulaşma riski taşımaz.

 • OCT (OPTİK KOHERANS TOMOGRAFİSİ)

 Özel lazer ışınları ile göz siniri, retina ve korneayı detaylı bir şekilde inceler. Diyabetik Retinopati, Maküla Dejeneresyonları (Sarı Nokta Hastalığı), Glokom takibi, kornea ve lense ilişkin bulguların anlaşılmasını sağlar.

 • PAKİMETRİ

 Pakimetri gözün saydam tabakası olan kornea kalınlığının ölçülmesini sağlar. Kısa süren ve zahmetsiz bir işlemdir. Diğer manuel pakimetri cihazı olmadığından dolayı kullanımı kolay ve hastaya temas etmediğinden dolayı hastalık bulaşma riski taşımaz. Excimer Lazer cerrahisi öncesi ve glokom (Göz Tansiyonu) tanısı konulmadan önce yapılan bir tetkik cihazıdır.

 • FUNDUS FOTOĞRAFI

 Fundus Fotoğrafı optik sinir, makula, retina, kan damarı ile vitreus gibi göz dibine ait yapıların durumlarını renkli olarak göstermeye ve arşivlemeye imkan veren bir görüntüleme yöntemidir.

 • FFA (FUNDUS FLORESEİN ANJİYOGRAFİ)

Retinayı yani göz sinir tabakalarının değerlendirilmesi için gereken damar görüntüleme yöntemidir. İşlem poliklinikte uygulanmakta olup yaklaşık 10-15 dakikada sonuçlanmaktadır.

Hastanın ön kol damarlarından verilen sarı boya (florescein) yaklaşık 10-12  saniyede göz damarlarına ulaşmakta olup bu sırada FFA cihazı ile görüntüler kaydedilmektedir. Sorunlu olan bölgeler ve damarlar tespit edilip  sonuca göre laser ve gerekli işlemler planlanmaktadır. Özellikle diyabet, damar tıkanmaları ve sarı nokta hastalığında (yaşa bağlı makula dejenererasyon) vazgeçilmez bir tetkik cihazıdır.

 

 • SCHİRMER

Göz yaşı fonksiyonlarının ölçülmesinde kullanılır. Gözün alt kapağına konan özel bir steril filtre kâğıdı ile ölçüm yapılır.

 • GÖZYAŞI KIRILMA ZAMANI  

Gözyaşı kalitesi ile ilgili fikir verir.Gözyaşı kırılma zamanı testi; göze florescein damlatılmasını takiben hasta gözlerini birkaç kez kırpar ve daha sonra biyomikroskopta kobalt mavisi altında kornea muayene edilir.

 • OPTİK BİOMETRİ (IOL MASTER)

Akıllı mercek ameliyatı ve katarakt ameliyatı  esnasında yerleştirilecek olan göz içi lensinin  hesaplanması için kullanılır. Hastaya temas etmeden ve oturur pozisyonda yapılır.

 • BGA (BİLGİSAYARLI GÖRME ALANI)

Gözlerin tek tek görme alanını ölçen bir test olup bilgisayarlı görme alanı cihazları ile yapılmaktadır. Bilgisayarlı görme alanında hasta cihazın karşısına oturur ve karşısındaki kekran üzerindeki ışığı gördüğünde elindeki düğmeye basarak kaydeder. Bu sayede hangi şiddetteki ışığı gördüğü ve hangi noktalarda gördüğü tespit edilir.

Glokom hastalarında görme alanı kaybının tespiti, optik sinir ve görme yollarındaki bulgular hakkında bilgi verir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım