Manuel Terapi

Manuel Tıp, teorik temel bilgilerin ve geleneksel tıbbi tekniklerin kullanımı ile gelişmiş bilgi ve becerilerle; bir yandan kas iskelet sistemi, organ sistemi ve bağ dokusu yapılarının elle muayene ile tanısını gerçekleştiren, diğer yandan el ile özel teknikler kullanarak fonksiyonel bozuklukların önlemesi, tedavisi ve rehabilitasyonunu amaçlayan tıp dalıdır.

Manuel Tıp, teorik temel bilgilerin ve geleneksel tıbbi tekniklerin kullanımı ile gelişmiş bilgi ve becerilerle; bir yandan kas iskelet sistemi, organ sistemi ve bağ dokusu yapılarının elle muayene ile tanısını gerçekleştiren, diğer yandan el ile özel teknikler kullanarak fonksiyonel bozuklukların önlemesi, tedavisi ve rehabilitasyonunu amaçlayan tıp dalıdır. Manuel Tıp güncel konsepti, segmentle ilgili dokuların ağrılı fonksiyon bozukluklarının klinik olarak gösterilmesi ve eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış ağrılı fonksiyon bozukluklarını çözerek hareket kısıtlılığını postüral denge içinde en yüksek derecede ve ağrısız olarak arttırıp, fonksiyonun ve beden mekaniğinin korunmasıdır.

 

Manuel Tıp dünya çapında tıp doktorları tarafından uygulanır ve 40 ülkede kanunla düzenlenmiştir. Tıbbi bir sağlık hizmeti olarak Manuel Tıp, uygun şekilde eğitilmiş yetenekli tıp doktorları ile nadiren yardımcı sağlık personeline ihtiyaç duyulan bir konservatif tedavi sunar. Bu nedenle, Manuel Tıbbın faydalarından birisi de kas iskelet sistem bozukluklarında maliyeti düşürmesidir.

Manuel Tıp tedavi yöntemleri manipülasyon, mobilizasyon ve yumuşak doku tekniklerinden (post izometrik relaksasyon.. vb.) oluşur:

1) Manipülasyon, kas-iskelet sistemi içinde normal anatomik ve fonksiyonel ilişkilerin geri kazanılması için kullanılır. Uygun pozisyonda disfonksiyon bozukluğunun yerinin belirlenmesinden ve gevşemeyi sağlayan hazırlık aşamasından sonra uygulanan ani ve kısa süreli (80-100ms) yüksek hızlı, düşük genişlikli kontrollü itme hareketidir.

2) Mobilizasyon, kısıtlı eklem hareketliliğini artırmak amacıyla çekme ve/veya rotasyon ve/veya kaydırma hareketinin pasif olarak artan genişlikte, yavaş ve genellikle tekrarlanabilir şekilde uygulanmasıdır.

3) Nöromusküler teknikler (NMT), hareketi ve kas uzamasını sağlamak için direkt kas aktivasyonu veya sinir-kas refleks mekanizmalarını kullanan tedavi prosedürlerini içerir.

Uzun yıllarda Özellikle Amerika Birleşik Devletinde olmak üzere dünyanın diğer ülkelerinde modern tıbbın içine entegre şekilde uygulanan manuel terapi yöntemleri son yıllarda ülkemizde de popülerliğini arttırmıştır. Yaklaşık 10 yıldır edindiğimiz tecrübe ile MANUEL TERAPİ uygulamalarında çok iyi sonuçları aldığımızı belirtmek isteriz.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım