Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Sinüsler, yüz kemikleri ve kafatasının içindeki boşluklara denir. Solunum yolu hücrelerini içerirler. İçeri giren havayı ısıtma, nemlendirme ve mukus salgılama gibi birçok görevi vardır. Sinüslerin örten bir hücre tabakası vardır.

SİNÜZİT

Sinüsler, yüz kemikleri ve kafatasının içindeki boşluklara denir. Solunum yolu hücrelerini içerirler. İçeri giren havayı ısıtma, nemlendirme ve mukus salgılama gibi birçok görevi vardır. Sinüslerin örten bir hücre tabakası vardır. Bu hücre tabakasının iltihaplanmasına ise sinüzit denir. İltihaplanma olduğunda mukoza zarı şişer. Bu da sinüslerden burna sıvı akışını tıkayabilir. Genellikle soğuk ya da alerji gibi etkenlerden gerçekleşir. Uzun süreli (kronik) ve kısa süreli (akut) olmak üzere iki çeşidi vardır. Kronik sinüzit genelde alerji, geniz eti, burun eğriliği gibi faktörlerden dolayı oluşur. Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, basınç ve ağrı gibi etkileri vardır. Uzun süreli sinüzitler en az 12 hafta kadar etki eder. Kronik sinüzit kişinin yaşamında olumsuz bir etki yaratmaktadır. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Kronik sinüzitte cerrahi işlem gerekebilir. Akut sinüzit ise grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle oluşur. Kısa sürelidir. Geniz akıntısı, ateş, baş ağrısı gibi şeyler akut sinüzitin belirtileri arasında yer alır. Burun spreyleri, antibiyotikler ya da ağrı kesiciler akut sinüzitte tedavilik ilaç olarak kullanılabilir.

SİNÜZİT AMELİYATI

Sinüzit ameliyatı endoskopik cerrahi lullanılarak en çok yapılan ameliyattır. Çok teknik ve çok hassas çalışmak gerekir. Sinüzit ameliyatı sinüsü tıkayan kemik veya dokuyu çıkartmayı hedefler. Sinüs boşluklarını oluşturan kemikler kağıt inceliğindedir. Bu yüzden çok hassas olmak gerekir. Cerrahi, endoskop adı verilen ışıklı ve ince bir araçla gerçekleşir. Başarı yüzdesi bu yöntemle çok yüksek bir ameliyattır ve risk taşımaz. Ameliyat genel anesteziyle gerçekleşir. Ameliyat ortalama 45 - 60 dakikalık bir süreçte gerçekleşmektedir. Ameliyat sonrası burna konforlu ve rahat hissettirecek şekilde tampon takılır. Genelde hasta ameliyat sonrası bir gün konaklar. Ertesi gün ise taburcu edilir. Ameliyat sonrasında ise hastanın düzenli olarak doktora gelmesi gerekmektedir.

SİNÜZİT AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Sinüzit ameliyatı sonrası hastanın belirli bir süre ziyaretçi kabul etmeyip dinlenmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra bir gün konaklayıp taburcu olduktan sonra eve dönen hastanın sürekli hareketsiz kalması gerekmez. Fakat ağır işlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Spor, merdiven inip çıkma gibi tansiyon yükselten aktivitelerden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde burun sümkürmesinden de kaçınılması ve burun bölgesini zorlamaması gerekmektedir. Bu bölgedeki iltihaplanmayı önlemek için antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Burnu temizlemek için sprey ya da tuzlu su kullanılabilir. Sigara içmemeli hatta içilen ortamda dahi bulunmamalıdır. Ayrıca hasta düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir.

SİNÜZİT AMELİYATI SONRASI SİNÜZİT TEKRARLANABİLİR Mİ?

Sinüzit ameliyatı başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır. Ameliyat başarılı ise tekrarlanma durumu neredeyse görülmez. Sadece senede 1 - 2 defa sinüzit atakları gerçekleşebilir. Bu olay sadece kronik yani uzun vadeli sinüzitlerde görülür. Bunun dışında sinüzitin tekrarlanması çok nadir bir durumdur. Ameliyat sonrası tekrarlanma korkusuna girmeye genelde gerek kalmaz.

SİNÜZİTTEN KORUNMA YOLLARI

Eğer sinüzit ameliyatından kaçınmak ve sinüzite yakalanmamak istiyorsanız hayatınızda bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Bunlar direkt rüzgara maruz kalmamak, dışarıya ıslak saçla çıkmamak, grip ve alerji durumunda doktora gitmek, eğer burnunuzda eğiklik, geniz eti gibi problemler varsa operasyonla düzelttirmek gibi şeylerdir. Bunların yanında burnunuzu sürekli temiz ve açık tutmak da çok önemlidir. Tuzlu su, burun spreyleri gibi yolları burnunuzu temiz tutmak için kullanabilirsiniz.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım