Erken Boşalma (Prematür Ejakülasyon)

Erken boşalma ile ilgili birkaç değişik tanımlama yapılmaktadır. Bir tanımlamada; penisin sertleşmiş olarak vajinaya girişinden sonra, boşalmaya kadar geçen süreç göz önüne akmakta ve 2-3 dakika içerisinde boşalma olmasını, erken boşalma olarak tanımlamaktadır.

ERKEN BOŞALMA (PREMATÜR EJAKÜLASYON)

Erken boşalma ile ilgili birkaç değişik tanımlama yapılmaktadır. Bir tanımlamada; penisin sertleşmiş olarak vajinaya girişinden sonra, boşalmaya kadar geçen süreç göz önüne akmakta ve 2-3 dakika içerisinde boşalma olmasını, erken boşalma olarak tanımlamaktadır. Diğer tanımlamada ise, cinsel birleşmelerin en az %50’sinde kadın partnerin tatmininden önce boşalma meydana gelmesi şeklindedir. Günümüzde en çok kullanılan tanım, öncesi veya hemen sonrasında, istenilen zamandan önce boşalma olması durumudur.

Erken boşalma, erkeklerin %35’inde görülmekte ve erkek cinsel fonksiyon bozukluklarından en sık görülen şeklidir.

Erken boşalmada; hastanın değerlendirmesi yapılırken; depresyon, anksiyete, penis cildi bölgesinin aşırı uyarılmasını sağlayan lezyonlar, prostat iltihabı, idrar kanalında enfeksiyon olması, omurgalara baskı yapan travmalar gibi faktörlerde araştırılmalıdır. Esasında erken boşalma, erkeğin erken tatmin ve doyuma ulaşmasıyla ilgili alışkanlığından kaynaklanmaktadır. Partneri olmadan çok fazla yapılan kendi kendini tatminler, partneri cinsel ilişki olabileceği halde pornografik görsel yayınlardan yararlanarak boşalmaları gerçekleştirmek ve bunların sürekli olarak uygulanması da günümüzde önemli bir faktör haline gelmiştir.

Tedavi; Üroloji bölümümüzde erken boşalma sorunu olan hastalarımızı, 3 aylık bir tedavi programına almaktayız. Ayda 1 kez tedavisinin değerlendirilmesi ve sonuçları açısından çağırıyoruz.

3 ay ile tedavisinin yanında, psikolojik ve davranışsal tedavileri öğreterek ve uygulatarak sonuçlarını değerlendiriyoruz. Hastaya tatmini ve boşalmayı kontrol duygusunu geliştiriyor ve bunun kalıcı olmasını sağlıyoruz.

Erken boşalma tedavisi yapacağımız hastalarımıza, ilk gelişten sonraki seanslarımızdan eşi veya partneri ile gelmesini öneriyoruz. Tedavide eş ve partner yardımının olması önem taşımaktadır. Psikolojik, davranışsal tedavi şekilleri uygulanarak, boşalmanın kontrolü devamlılık v başarılı şekilde tatminini sağlanması amaçlanmaktadır.

Günümüzde en son yapılan uygulama ‘’penil botox’’ ile, penisin duyarlılığın ve hassasiyetinin azaltılmasında önemli bir tedavi haline gelmiştir. Bu metotta, penisin baş kısmın bittiği alana dolgu maddesi uygulanarak, duyarlılık ve hassasiyet uzun süreli olarak engellenebilmektedir. Penil botox ile 3 ay süreyle 2 tekrar yapılması çok iyi sonuçlar doğurmaktadır.

Sonuç olarak, kontrolsüz güç, güç değildir. Erken boşalma tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır..

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım