Epilepsi

Epilepsi, diğer adıyla Sara hastalığı iki ve daha fazla herhangi metabolik nedenle tetiklenmeyen nöbet geçirme durumudur. Epilepsi hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Epilepsi nöbetleri farklı çeşitlerde olabilir. Genel olarak epilepsi nöbetleri jeneralize (vücutta kasılmanın izlendiği) ve kompleks parsiyel (dalma ve tepkisiz kalmanın izlendiği) nöbetlere ayrılır. Jeneralize epileptik nöbet sırasında yüzde morarma, ağızda köpüklenme, dil ısırma, çenede kilitlenme, kollar ve bacaklarda tonik kasılmalar (kaskatı olma), klonik kasılmalar (kollarda ve bacaklarda atmalar), tonik-klonik kasılmalar, idrar ve gaita kaçırma görülebilir. Kompleks parsiyel nöbetlerde bir noktaya bakarak dalıp kalma, ağız şapırdatma (oral otomatizma), eliyle aranma haraketi yapma ve diğer bulgular görülebilir. Epilepsi idiopatik (nedeni tam bilinmeyen), genetik, semptomatik(beyinde hastalık sonucu oluşan lezyon veya gelişim sorununa bağlı) olabilir. İskemik inme, beyin kanaması, beyin tümörü, merkezi sinir sitemi enfeksiyonları ve s. semptomatik epilepsiye neden olabilir. Aynı zamanda zor doğum öyküsü, çocukken ciddi kafa travması, menenjit, ailede epilepsi öyküsü, akraba evliliği de epilepsi riskini arttıran nedenlerdendir.

Epilepsi hastalığının teşhisinde en önemli anahtar anamnez ve klinik olmakla beraber, beyin görüntüleme yöntemleri (genellikle MR), elektroensefalografi (EEG), genetik epilepsilerde ise genetik tetkikler de kullanılır.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım