Elektromiyografi - EMG

Elektromiyografi(EMG) genellikle periferik sinir sistemi(omurga beyninden çıkan dallar ve onların oluşturduğu sinirler) ve kasların, aynı zamanda bazı merkezi sinir sistemi(beyin ve omurga beyni) hastalıklarının tanısında kullanılan elektrodiyagnostik tanı yöntemidir.

Elektromiyografi(EMG) genellikle periferik sinir sistemi(omurga beyninden çıkan dallar ve onların oluşturduğu sinirler) ve kasların, aynı zamanda bazı merkezi sinir sistemi(beyin ve omurga beyni) hastalıklarının tanısında kullanılan elektrodiyagnostik tanı yöntemidir. Bir çok hastalığın tanısında kullanılmakla beraber ileti EMG, iğne EMG, tek lif EMG ve başka teknikleri vardır.

İleti EMG kollardaki ve bacaklardaki nispeten kalın sinirlere çok düşük dozda elektrik cereyanı verilerek onlardan gelen yanıtın hesaplanması yöntemidir. Periferik sinirler genellikle duysal(belli cilt bölgelerindeki duyudan sorumlu) ve motor(belli kasların haraketlerinden sorumlu) dallara ayrıldığı için ileti EMG yaparken duysal ve motor yanıtlar ayrı ayrı ölçülür. İğne EMG’de ise kaslara dahil edilen ince tel ile kaslardaki elektriksel aktivite ölçülür.

EMG aşağıdaki hastalıkların teşhisinde ve ağırlık derecesinin teşhisinde kullanılır:

  1. Polinöropati(kollardaki ve bacaklardaki sinirlerin zedelenmesi sonucu oluşan hastalıklar). Özellikle şeker hastalığı, kanser ve kemoterapi sonucu bu durum sık rastlanmaktadır.
  2. Kollarda ve bacaklardaki sinir sıkışmaları(karpal tünel sendromu, kubital tünel sendromu, peroneal nöropati, siatik nöropati ve sair)
  3. Boyun ve bel fıtıkları
  4. Kas hastalıkları

Eğer aşağıdaki şikayetlerden biri veya birkaç tanesi varsa teşhisin kesinleşmesi için EMG yapılması gerekmektedir:

1) Ellerde ve ayaklarda uyuşma(özellikle şeker hastlarında)

2) Kollara yayılan boyun ağrısı

3) Bacaklara yayılan bel ağrısı

EMG ağrısız bir işlem olup, hastalığa ve tekniğe göre 15-35 dakika arasında sürmektedir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım