Elektroensefalogram - EEG

Elektroensefalogram(EEG) beynin elektriksel aktivitesinin ölçülmesi için geliştirilen bir elektrofizyolojik tanı yöntemidir. Rutin EEG, uyku-uyanıklık EEG, video EEG monitörizasyon, intraoperatif EEG vs farklı EEG çekimi yöntemleri vardır.

Elektroensefalogram(EEG) beynin elektriksel aktivitesinin ölçülmesi için geliştirilen bir elektrofizyolojik tanı yöntemidir. Rutin EEG, uyku-uyanıklık EEG, video EEG monitörizasyon, intraoperatif EEG vs farklı EEG çekimi yöntemleri vardır.  EEG çekimi sırasında başın saçlı derisinin belirli bölgelerine özel yapıştırıcı yardımıyla küçük metal elektrotlar yapıştırılır. Bunlar kablolar aracılığıyla ana cihaza bağlıdır.

Rutin EEG sırasında hastadan gözlerini kapaması ve açık tutması, belirli frekanstaki tekrarlayan ışık parlamalarını izlemesi(fotik stimülasyon aktivasyon yöntemi), belirli bir süre derin nefes alıp vermesi(hiperventilasyon aktivasyon yöntemi) istenmektedir. Uyku-uyanıklık EEG yapılan hastalarda hastanın işlem öncesi belirli bir süre uyanık kalması istenmektedir.

EEG genellikle bilinç durumunda değişikliklerle kendini gösteren nörolojik hastalıkların, özellikle epilepsinin tanı ve ayrıcı tanısında kullanılır. Ayrıca özel EEG bulguları olan bazı hastalıkların(mesela bir prion hastalığı olan, halk arasında ‘’deli dana’’ adıyla bilinen Creutzfeld-Jacob hastalığının) tanısında da kısmi öneme sahiptir. EEG her yaştaki insanlara yapılabilir ve özel bir kontrendikasyonu bulunmayan bir tanı yöntemidir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım