El ve Koltukaltı Terlemesi

El terlemesi ile başvuran hastada öncelikli olarak sebebi araştırılmalıdır. Nöroendokrin(diabet,guatr,D vitamin eksikliği,kansızlık) değişiklikler el terlemesine sebep olabilir.

El/Koltukaltı  Terlemesi Nedir?

El terlemesi ile başvuran hastada öncelikli olarak sebebi araştırılmalıdır. Nöroendokrin(diabet,guatr,D vitamin eksikliği,kansızlık) değişiklikler el terlemesine sebep olabilir. Özellikle tiroid hastalıkları, böbrek üstü bezi ile ilgili hastalıklar araştırılmalıdır. Belirgin bir sebebin bulunamadığı el terlemesinin göğüs bölgesindeki sempatik sinirlerin aşırı aktivitesinden kaynaklandığı düşünülür. Bazı olgularda yüz terlemesi ve ayak terlemesi de tabloya eşlik edebilir.

El Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

El terlemesinde tedavi sebebe yöneliktir. Terlemeye neden olan hormanal değişikliklerin tedavi edilmesi gerekir. Sebebin sempatik sinirin aşırı aktivitesine bağlı olduğu olgularda, botoks enjeksiyonu ve sempatik blokaj şikayetleri azaltır. Fakat kısa süreli etkinlikleri nedeni ile sık tekrarlama gerektirir.

Video Destekli Torakal Sempatektomi (VATS/ETS) ise nüks oranları çok düşük olan cerrahi yöntemdir. Video desteğinde  1 cm kadar küçük bir  kesi ile terlemeye neden olan sinir ganglionları çıkartılır ve kliplenir.Genellikle 1 günlük hastane yatışı ile ameliyat tamamlanır tamamlanmaz sonucunun görülür.

VATS yöntemi ile ayak terlemesi şikayeti de ortadan kalkabilir. Nadir de olsa uzun dönemde el terlemesi tekrar edebilir. Bu durumda da kıs etkili semptik blokaj ve botoks enjeksiyonu yanısıra VATS uygulanabilir. 

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım