EKLEM PROTEZLERİ VE CERRAHİSİ

Eklemler, halk dilinde oynak yada mafsal olarak da bilinen, uzuvlarımızı bizim yönlendirdiğimiz  ve istediğimiz ölçüde kuvvette hareket ettiren;  yük taşımamıza , itmemize, çekmemize, kaldırmamıza , yürümemize, çökmemize, oturup kalkmamıza kolaylık sağlayan ; yani , hayatımızı istediğimiz gibi yaşayabilmemize imkan veren anatomik bedensel parçalarımızdır.


Bu bedensel parçalar, genelde ve en az 2 kemik arasında olup yapılarına göre harekete izin vermektedir. Birbirlerine bağ yada kapsül denen kas oluşumları ile bağlı olup, aralarında ‘eklem sıvısı’ denen, kayganlaştırıcı görevi olan sümüksü  bir sıvı bulunmakta ve birbiri üzerinde ‘kıkırdak’ diye tabir edilen yüzeyler yardımı ile harekete izin vermektedirler.
Eklemler, doğumumuzdan yaşamımızın sonuna dek, sayamayacağımız defa hareketi işte bu yapılar sayesınde sağlıklı olarak tamamlamaktadır. Eklemin yapıs; düşmeler çarpmalar, trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları, spor yaralanmaları nedeni ile  olan kırıklar yada çıkıklar sonucunda bozulabilmekte ve bu hareket vasfını  kaybedebilmektedir.
Herhangi bir kırık çıkık travma olmaksızın, yaşamın her döneminde karşımıza çıkabilecek eklemi, tutan tümörler, enfeksiyonlar nedenı ile de eklem bozulmakta hatta tamamen ortadan kalkmaktadır.


İleri yaş dönemi rahatsızlığı olarak bilinen ve kireçlenme denen ağrılı hastalık ise, yılların vermiş olduğu yorgunluğun, eklem sıvısı denen kayganlaştırıcı maddenin gücünün azalması ile bu kayganlığın ortadan kalkması ve kemıklerın artık birbiri üzerinde sürtünmesinin vermiş olduğu ağrılı bir sonuçtur. Nedeni  her ne olursa olsun bu mafsalların görevini yapamaması bizlere ağrı, şişlik, ödem, hareketlerde kısıtlılık ve yaşamdan alınan hazzın azalması olarak yansıyacaktır.


Protez olarak bilinen araçlar, işte bu görev yapmayan eklemlere, ortopedi ve travmatoloji hekimlerince, cerrahi ameliyat yolu ile takılan ve hasarlı veya hasta eklemlere hareket kabiliyetini tekrar kazandıran vücut içi aparatlardır.
Hastanemiz ortopedi ve travmatolojı kliniğinde, omuz, dirsek, el bilek,  parmak ve ayak eklemleri, kalça ve diz eklemlerine, PROTEZ diye adlandırılan bu tedavi yöntemi, cerrahi olarak başarı ile uygulanmaktadır.
 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım