Cinsel İlişki ile Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastaların tedavileri, tedavi süreci öncesi ve sonrası yapılacaklar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Cinsel hastalıklar olarak da bilinen bu hastalıkların tedavisi için online randevu oluşturabilirsiniz.

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, ya da daha çok kullanılan adıyla veneryal hastalıklar cinsel ilişki yoluyla bir başkasından en sık olarak alınan hastalıklardandır.Bu hastalıklar hafif olabileceği gibi ağrılı,rahatsız edici hatta hayatı tehdit edici olabilir.Vücuttaki nemli ve sıcak bölgelerde gelişen bakteri ve virüsler bu enfeksiyonlara neden olurlar.

Veneryal Hastalıklar Nasıl Yayılır?

Çoğu veneryal hastalık cinsel ilişki esnasında vücut sıvılarının teması ile geçer. Cinsel temas vaginal,oral ya da anal yolla olabilir.Diğer taraftan,enfekte kan teması ile de geçen veneryal hastalıklar da vardır. Örneğin, bir veneryal hastalık aynı enfekte şırıngayı paylaşan kişiler arasında bulaşabildiği gibi bir diğer veneryal hastalık hasta anneden hamilelik veya doğum sırasında bebeğe geçebilir. Veneryal hastalıklar rutin temas ile (örneğin el sıkışma) veya giysiler yada tuvalet klozeti yoluyla bulaşmazlar.

Veneryal Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla bir belirti yoktur. Eğer varsa veneryal hastalığı gösteren belirtiler şunlardır:

 • Vajinadan gelen olağan dışı bir akıntı veya kötü koku
 • Alt karında ağrı
 • Kasıklarda ağrı
 • Cinsel organlarda yanma veya kaşıntı
 • Normal mes periyodu dışında vajinal kanama
 • Cinsel ilişki esnasında vajina dibinde ağrı
 • Penisten gelen akıntı yada çamaşırda lekelenme
 • Cinsel organlarda, anüste veya ağızda şişlik, kızarıklık veya yara
 • İdrar yaparken veya dışkılama esansında yanma ve ağrı
 • Sık idrara çıkma

Kimler Risk Altındadır ?

Veneryal hastalıklar her ekonomik gruptaki cinsel olarak aktif kişileri etkileyebilir. Ancak yapılan araştırmalar bu hastalıkların gençler ve çok sayıda cinsel partneri olan kişilerde daha yaygın olduğunu göstermektedir. Tüm veneryal hastalıkların tanısı doktor tarafından yapılan muayene yanında vajina ya da penisten gelen akıntının kültürü ve kan testi ile konulabilir.

En Sık Görülen Veneryal Hastalıklar

 • Klamidya: Bu hastalık en veneryal hastalıklar arasında en sık görülendir ve vajinal,oral ya da anal ilişki ile geçebilir. Sıklıkla fark edilebilen bir belirti olmadığından bazen tespit edilmeyebilir. Erkeklerde, eğer belirti var ise, bu tipikolarak idrar yaparken yanma ve peniste akıntı şeklinde olur. Kadınlardaki belirtiler arasında mens dönemi dışında kanama, ağrılı idrar yapma,vajinal akıntı ve alt akrında hafif ağrı sayılabilir.Tanısı konduğunda kişi antibiotik ile tedavi edilir.
 • Gonore (Bel soğukluğu): Vajinal, oral veya anal ilişki ile geçebilir. Klamidya gibi sıklıkla belirti vermez. Diğer taraftan olabilen belirtiler vajen ya da penisten akıntı ve ağrılı idrar yapmadır. Gonore antibiotiklerle tedavi edilebilir.
 • Sfiliz (Frengi): Vajinal, oral ya da anal ilişki ile geçebilen ve potansiyel olarak hayatı tehdit edebilecek bakteriyel bir enfeksiyondur. Diğer taraftan,sfilize ait yaralar karşıdaki enfekte olmayan kişide açık bir cilt sıyrığı vs. ile temas ederse cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir. Sfiliz eğer tedavi edilmezse felç veya menejit gibi durumlarla sonuçlanabilen ileri safhalara geçebilir.
 • Genital Herpes: Herpes simplex tip 2 (HSV-2) virüsün sebep olduğu bir enfeksiyondur ve vajinal, oral veya anal ilişki esnasında enfekte alanlardaki cilt temasi ile bulaşır. Virüsün diğer bir tipi olan Herpes simplex tip 1, en sık olarak cinsel olmayan temas ile yayılır ve dudaklarda uçuk meydana getirir, ancak bu da oral seks ile bulaşabilir. Virüse karşı bazı ilaçlar kullanılabilmesine karşın kesin bir tedavisi yoktur.
 • Edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu (AIDS): AIDS, bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV)'nün bulaşması ile meydana gelen ve kesin tedavisi olmayan, ölümcül bir veneryal hastalıktır. En sık olarak vajinal ve anal seks ile bulaşan hastalık vücudun bağışıklık sistemine saldırır. Aynı zamanda ortak kullanılan enfekte şırıngalar, keskin cisimlerle derinin yaralanması ile kan yoluyla veya enfekte anneden çocuğa hamilelik ve doğum yoluyla da geçebilir.Enfeksiyon ilk bulaştığında bazı kişilerde hiç belirti olmayabilirken bazılarında grip tarzı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler genellikle 1 ila 4 hafta sonra geçer ve virüs yıllarda inaktif halde kalabilir.Bilinen kesin bir tedavisi yoktur,antivirüs ilaçları hastanın yaşamını uzatmak amacıyla kullanılabilir.
 • Hepatit B: HBV virüsünün yaptığı bu veneryal hastalık karaciğere saldırır. Vajinal, oral veya anal ilişki ile geçebilir. Aynı zamanda enfekte şırıngalar ve cilt yaralanması sonucunda kan yoluyla da geçebilir. Hepatit B virüsü taşıyan hastaların üçte birinde bir belirti görülmez. Ancak belirtiler olduğunda bunlar arasında ateş,baş ağrısı,kas ağrıları,yorgunluk,iştahsızlık,kusma ve ishal sayılabilir.Hepatit B karaciğer hücrelerine saldırdığından siroz,karaciğer kanseri,karaciğer yetmezliği,hatta ölüme yol açabilir.Karaciğer hastalığını gösteren belirtiler koyu renk idrar, karın ağrısı ile göz beyazları ve cildin sararmasıdır. Kronik enfeksiyonu tedavi edebilen bazı ilaçlar olmasına rağmen Hepatit B'nin kesin tedavisi yoktur.Korunma için en iyi yöntem aşılanmadır. 
 • Genital siğiller: Bu tip siğillere İnsan papillom virüsü (HPV) neden olur ve vajinal, oral ya da anal ilişki ile geçer.Sonuçta penis,vajina girişi veya anüs etrafında ağrısız,karnı bahar görünümde, yumuşak siğiller ortaya çıkar.Virüsün kesin bir tedavisi yoktur ancak siğiller cilde uygulanan ilaçlar ile kısmen tedavi edilebilir ya da dondurma, elektrikle yakma veya ufak cerrahi müdahalelerle ortadan kaldırılabilir.
 • Trikomoniazis: Genelde genç,cinsel olarak aktif kadınları etkileyen,cinsel ilişki ile geçen bir veneryal hastalıktır.Bazen hiçbir belirti yoktur.Ancak olduğunda kötü kokulu ve köpüklü, sarı-yeşil vajinal akıntı,vajinal kaşıntı ve kızarıklık,cinsel ilişki esnasında ağrı,alt karın ağrısı ve sık idrara çıkma ya da idrar yaparken yanma görülebilir.Erkeklerde belirtiler penisten akıntı,sık ve/veya ağrılı idrar yapmayı içerir. Antibiotiklerle kolaylıkla tedavi edilebilir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım