Demans Hastalığı Nedir ?

Demans genellikle 65 yaşından sonra insanların yaklaşık %6’nı etkileyen(genetik ve bazı diğer durumlarda daha erken yaşta da başlayabilir) nörodejeneratif hastalıkları içine alan bir hastalık grubudur. Bu hastalıklar arasında en çok rastlananı Alzheimer hastalığı olmakla birlikte, vasküler demans, frontotemporal demans ve diğer hastalıklar da bilinmektedir. Ayrıca parkinsonizm bulgularıyla demans bulgularının birlikte izlendiği Lewy cisimcikli demans ve Parkison hastalığı demansı da bu hastalıklar arasındadır.

Demans hastalıklarındaki unutkanlık diğer durumlarda görülen unutkanlıklardan farklı olmakla eğer aşağıdaki bulgulardan biri veya birkaç tanesi varsa geciktirmeden nörolojik inceleme gerekmektedir:

  1. Eşyaları sık sık kaybetmek ve sonra bulamak
  2. Gün içerisinde aynı şeyleri defalarca sorup bir süre sonra yine unutmak
  3. Önceleri bildiği yolları karıştırmak, bildiği yerlerde kaybolmak
  4. Para miktarını doğru hesaplayamamak
  5. Her zaman yaptığı işin ardışık basamaklarını karıştırmak(mesela kıyafetleri düzgün ardışıklıkla giyememek, yemek yaparken yemek yapma aşamalarını karıştırmak)
  6. Olmayan şeyleri görmek(halüsinasyon)
  7. Olmayan ve bazen hatta fantastik şeyler iddaa etmek(hezeyan)
  8. Banyo ve tuvalet temizliği için yakınlarının yardımına ihtiyaç duymak
  9. Yaşadığı evin odalarını ve yakınlarını karıştırmak

Demans hastalıklarının teşhisinde de diğer nörolojik hastalıklardaki gibi en önemlisi ayrıntılı hastalık öyküsünün alınması ve nörolojik muayene olmakla birlikte; tanıda yardımcı olarak kranial(beyin) görüntüleme yöntemleri(MR, PET CT ve sair), bazen elektroensefalografi ve lomber ponksiyon(teşhis amaçlı omurilik sıvısının alınması), genetik olduğu düşünülen olgularda ise genetik testler de kullanılmaktadır. Şimdilik kesin tedavisi olmamakla birlikte verilen tedaviler süreci yavaşlatmaya ve hasta yakınlarının hasta bakımı görevini kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım