Menopoz

Menopoz son menstrüel periyod demektir. Oniki ay boyunca menstruasyonun durması menopozal dönemdir. Bunun sebebi overlerden folikül üretiminin durup östrojenin azalmasıdır (<20pg/ml). Overlerin cerrahi olarak çıkarılması da menopoz nedenidir. Menopoz öncesi düzensiz siklusların görüldüğü 1 yıllık döneme perimenopozal dönem denir. Menopoz son menstruasyondur, menopoz sonrası dönem ise postmenopoz olarak adlandırılır. Bu sürecin tümüne klimakterium denmektedir.

Ortalama menopoz yaşı 51 (44-59) dir. Ve menopozal geçiş süresi ortalama dört yıl sürmektedir. Sigara kullanan kadınlar yaklaşık 2 yıl daha erken menopoza girmektedir. Kötü beslenme ve vejeteryanlık erken menopoz ile ilişkili bulunmuştur. %1 kadın 40 yaş altında menopoza girer buna prematür (erken) menopoz denir. Bu şu demektir ki kadınların hayatının 1/3 ünden fazlası menopozal dönemde sürdürmektedir. Menopoz yaşının en önemli belirleyicisi genetiktir.

Menopozal dönem kadınlarda bazı şikayetlere sebep olur ve bu şikayetler östrojen eksikliğine bağlıdır. En sık görülen vazomotor semptomlar denilen sıcak basması, terleme ve çarpıntıdır. Bunun yanında psikolojik semptomlar mod değişimleri, huzursuzluk, depresyon, uykusuzluk görülebilir. Kardiyovasküler hastalıklar, osteoporoz ve alzheimer artar. Ürogenital organlarda vaginal kuruluk, kaşıntı yanma ve cinsel isteksizlik görülebilir.

Menopozdaki hastaya yaklaşım

  • Öykü
  • Fizik muayene
  • Pelvik muayene /Pap smear test ,transvaginal ultrason
  • Kan şekeri, lipid profili, karaciğer fonksiyon testleri
  • Mammografi
  • Kemik dansitometri

Dikkatli bir muayene ile kanser (meme, uterus, melanom), hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, osteoporoz tanıları konabilir.

Menopozda tedavi

  • Semptomatik tedavi yani hormon tedavisi ile amaç eksileni yerine koymak ve ilk hedef östrojendir. Tıbbi literatürler hormon tedavisini kardiyovasküler hastalıklar ve osteoporoz önlenmesinde kullanılmamalı, menopoza bağlı semptomlar için kullanılabilir ; en düşük doz ve mümkünse en kısa süreli kullanılmalı demektedir.

Osteoporoz tedavisi için mutlaka kalsiyum ve D vitamini başlanır. Kalsiyum 500 mg diyet ile ( östrojen alıyorsa 1000mg, almıyorsa 1500mg/gün); vitamin D 400 İÜ/gün.

Menopoz belirtilerine doğal yollardan karşı koymak için doğal yaklaşım; diyet, egzersiz ve bitkisel destek tedavileri kullanarak organizmayı rahatlatmaktır. Menopozda progesteron ve östrojen denilen hormonlar azalmaya başlar ve kullanılan tedavi yöntemleri daha çok bu hormonları tamamlamaya yöneliktir. Bu azalmış östrojen miktarı bitkisel ürünlerle de tamamlanabilir. Çünkü östrojen içeren bazı bitkiler ve gıdalar vardır. Bu fitoöstrojenler bakımından zengin gıdalar arasında en başta soya yer almaktadır. Daha sonra keten tohumu, keten tohumu yağı ( en zengin lignan kaynağı), sert kabuklu yemişler, tam tahıllar, elma, rezene, kereviz, maydanoz ve yonca sayılabilir. Çalışmalar kuş üzümü ve kuru üzüm gibi küçük taneli meyvelerin ve soya unu içeren tahıl ürünlerinin de iyi fitoöstrojen kaynakları olduğunu göstermektedir. Fitoöstrojen miktarının yüksek olması sıcak basması şikayetlerinde azalmaya neden olur.

Menopozda ozon tedavisi: erken menopozun önlenmesi ve menopoz belirtilerinin hafifletilmesinde ozon tedavi yararı olmaktadır.yaşlanma karşıtı, antiaging uygulamalarda da ozon terapisi son derece olumlu etkilere sahiptir. Ozon tedavisi uygulandığı alanda oksijen oranını arttıran, kan akımını hızlandıran etkiye sahiptir. Menopozda ozon tedavisi vajinal ozon uygulama yöntemi ile yapılan destekleyici bir tedavidir.

 

İlgili Makaleler

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım