Optimal Beslenme ve Sağlıklı Beslenme Önerileri

Optimal Beslenme  ‘’minimum hastalık riski,maksimum iyi hal /sağlık dolayısıylada maksimum sağlıklı yaşam demektir.’’ Diyetteyim’’  değil ‘’Sağlıklı besleniyorum" demeliyiz.

Aslında il burada hata yapıyoruz. Diyetteyim diyerek hem midemizi hemde zihnimizi kandırıyoruz . Daha en başından istediğimiz kiloya gelince ya da irademize yenilince vazgeçebileceğimizi kendimize kabullendiriyoruz. İşte bu noktada sürdürelebilir beslenme alışkanlığı büyük önem taşır.Hastanemize gelen hastalarımızla başladığımız bu yolculukta optimal beslenmenin ışığında hedeflerimize ulaşıyor ve yaşam değişikliğine başlıyoruz.  

Nelere dikkat etmeliyiz ? Besin tüketim günlüğünüze yediklerinizi miktarları ile birlikte yazmayı unutmamalıyız. Öğün atlamamalıyız . Saglıklı beslenme uzmanımızın  verdiği listemize uyum sağlamayılıyız. Listenin dışında tükettiğiniz bir besin olursa  mutlaka günlüğünüzün arka sayfasına miktarları ile birlikte not etmeliyiz . Su tüketimini ihmal etmemeliyiz Günde en az 2,5 -3 litre su tüketmeliyiz.

Günde 6-8 saat uyumaya özen göstermeliyiz. Kullanıgımız tabak boyutlarını küçültmeliyiz.  Saglıklı beslenme uzmanımızın dışındaki tüm öneri ve söylemlere kendimizi kapatmalıyız . Saglıklı beslenme hayat kalitemizin artmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım