Çocuklarda Kabızlık

Kabızlık, kaka yapma sıkılığının azalması ya da sert kaka yapılması olarak tanımlanır. Çocuklarda kabızlık sorunu sık görülen bir problemdir. Bu yazımızda, çocuklarda kabızlık sorunu ile alakalı nedenler ve tedavi önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Çocuklarda Kabızlığın Nedenleri

Çocuklarda ve bebeklerde kabızlığın birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygını, bağırsakta doğuştan olan anatomik bozukluklardır. Bunun dışında bebeklerde ve çocuklarda kabızlık çok süt tüketimine bağlı olarak görülür. Günlük yarım litreden fazla süt içen çocuklarda, kabızlık görülme riski artar. Çocuklarda kabızlık beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da görülür. Yeterli sıvı tüketmemeleri, gıdalarında yeterli lif olmaması, aşırı şeker tüketimi, hazır gıdalarla beslenmeleri, çok fazla makarna ve pilav gibi fazla karbonhidrat içeren gıdalar tüketmeleri, sürekli katı gıdalarla beslenilmesi bebeklerde kabızlık riskini artırır. Çocukların bir diğer kabızlık sebebi ise tuvaletlerinin geldiği anda ihtiyaçlarını gidermemeleridir. Bağırsaklarını zorlayan, eğlenmek için tuvalete gitmeyi ihmal eden çocuklarda bağırsaklar bir süre sonra tembelleşir ve kabızlık riski ortaya çıkar. Bu durumun önüne geçmek için çocuğunuza sık sık tuvaleti hatırlatmanız, biyolojik saatini aksatmamanız gerekir. Aynı şekilde hareketsizlik de çocuklarda kabızlık ihtimalini artırır.

Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

Kaka yapmamak konusunda ısrarcı olan çocuğunuzun üzerine gitmemeli, onu kaka yapmaya ikna etmelisiniz. Kabızlık sorunun altında ne yattığıyla alakalı doktorunuza da danışmalısınız. Çocuğunuzun kaka yapmama sebebi psikolojik olabilir, makatında acı hissettiği için korkuyor olabilir ya da kabızlık başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Öncellikle çocuklarda kabızlık ne iyi gelir diye sıralamakta fayda var. Çocuğunuzun makatında çatlak ya da tahriş varsa, uygun krem ve ilaçla tedavisi yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu ılık suya oturtarak, oturma banyosu yaptırabilirsiniz. Çocuklarda kabızlık çözümü için çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını da değiştirmeniz gerekir. Öncelikle inek ya da keçi sütü alımını azaltmalı, günde yarım litreden fazla süt içirmemelisiniz. Her gün kahvaltıdan sonra çocuğunuzun beş on dakika arasında tuvalette hiçbir şey yapamasa da oturmasını sağlamalısınız. Bu şekilde oturmak, fiziksel ve zihinsel gevşeme sağlayacaktır. Bir diğer uyarı da çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde nerede olursa olsun tutmaması konusunda uyarmanız. Ayrıca kabızlık tedavisi için bol su içmeye teşvik etmeli, lifli gıdaları tüketmeye teşvik etmelisiniz. Probiyotik içeren yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri tüketmesini de sağlamalısınız. Probiyotik, bağırsak florasını toparlayarak kabızlığı önlemek konusunda yardımcıdır.

Çocuklarda bağırsak problemleri ile beraber ortaya çıkan kabızlık ile alakalı doğru beslenme, tuvalet alışkanlığı kazandırma ve doktor kontrolünde tedavi gibi çözümlerle çocuğunuzun daha rahat etmesini sağlayabilir, fiziksel ve psikolojik olarak çocuğunuzu daha mutlu edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım