Blog

P-Shot

Erkeklerde mutluluk aşısı p-shot hakkında daha fazla bilgi için...

Devamı

Kalp Ritim Bozuklukları

Sağlıklı bir bireyde kalp dakikada ortalama 60-100 adet aralığında olacak şekilde tüm yaşam boyunca sürekli çalışır.

Devamı

Excimer Lazer Hakkında

Toplumun yaklaşık %75-80 civarı görme kusurludur. Genel olarak miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe), astigmatizma (bulanık görme), son olarak 40 yaşından sonra gelişen presbiyopi (yakın mesafe) gibi hastalıklar genel görme bozuklukları teşkil ederler.Excimer lazerde çoğunlukla I-Lasik yöntemi uygulanır. Korneadan ince bir tabaka kaldırılarak kornea yüzeyine uygulanan lazer ile gözlük numaraları düzeltilir. Bu yöntem lazer uygulamasının avantajı hasta fazla ağrı hissi duymaz.

Devamı

Doğum

Prematüre Doğum ve Fetal Makrozomi hakkında daha fazla bilgi için...

Devamı

Gebelik Öncesi Dönem

Prekonsepsiyon dönemi olarak adlandırılan gebelik öncesi dönem, sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için çiftlerin kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak hazırlayabileceği bir süreçtir.

Devamı

Obezite Hastalığı

Obezite sadece estetik bir kusur değil metabolik bir hastalıktır. Obezite hastalığının oluşmasında birçok faktör etkilidir. Gelecekte genetik alandaki ilerlemeler ile daha kesin obezite nedenlerini tespit edebiliriz. Son zamanlarda bir kuşak zamanından daha az bir sürede obezite sıklığında gerçekleşen hızlı artış sadece genetik sebeplerin hastalıktan sorumlu tutulamayacağını göstermektedir. Muhtemel genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonunu içermektedir.

Devamı

Obezite Hastalığının Tedavisi

İlk denenmesi gereken tıbbi tedavi diyet ve egzersizdir. Çalışmalar göstermiştir ki şiddetli obez hastaların ancak %3’ü diyet ve egzersiz ile kilo verip kilosunu koruyabilmektedir. Yalnızca diyet ve egzersizle başarı şansı sınırlı olsa da bütün şiddetli obez bireylerden herhangi bir cerrahi tedaviye girişmeden önce bu yolu deneyerek kilo kaybetmesi istenir. En pratik ve en güvenli yoldur. İlaç tedavisi kilo verme teşebbüsünde bulunan hastalar için başka bir alternatiftir. Maalesef etkili farmakolojik ürünlerin sayısı kilo verdiren veya vermeye yardımcı olduğunu iddia eden ürünlerin sayısına kıyasla azdır.

Devamı

Sağlıklı Beslenme

Ergenlik döneminde nasıl beslenilir? Ergenlik döneminde ihtiyaç duyulan gıdalar hangileridir? Ergenler için proteinin önemi nedir?

Devamı

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri, Korunma Yolları

Çağın hastalıkları arasında en ön sıralarda yer alan diyabet (şeker hastalığı), ölümcül birçok hastalığın oluşumunda birinci sırada rol oynayan ve dünyanın her yerinde çok yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Hastalığın nedeni insülin hormonu üretiminin herhangi bir nedenle yetersiz olması veya hiç olmaması, ya da vücut dokularının insüline karşı duyarsız hale gelmesidir. Temelde Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak iki türü bulunan şeker hastalığında hastalığa neden olan etmenler bu türlere göre farklılık göstermektedir.

Devamı

Grip

Grip, viral kaynaklı, insandan insana solunum salgıları ile ya da enfekte yüzeylere temasla kolaylıkla yayılabilen ve özellikle kış mevsiminde tüm dünyada salgınlar yapabilen akut bir solunum sistemi hastalığıdır.

Devamı

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda kabızlık problemi birçok kişinin korkulu rüyası. Ayrıca birçok hastalığın da belirtisi olan kabızlık durumu hakkında hazırladığımız yazıyı okumanızda fayda var.

Devamı

Yenidoğan Tarama Programı

T.C. Sağlık Bakanlığı Neonatal Tarama Programı Genelgesi ile 2006 tarihinde Neonatal Tarama Programı ile yenidoğanların Fenilketonüri ve Konjenital Hipotiroidi açısından taranmasını başlatmıştır.

Devamı

İnfantil Kolik

Kolik ağlaması, normal ağlamadan farklıdır; aniden başlar, yüksek sesle sürekli bir ağlamadır, bebek sakinleştirilemeden saatlerce ağlayabilir.

Devamı

Genel Cerrahi Hakkında

PROKTOLOJİEthica hastanesinde anal bölge ve barsak hastalıklarında alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından son teknoloji kullanılarak hizmet vermektedir. İlaç tedavisi ve klasik ameliyatların yanı sıra lazerle (hemoroid, fistül), LİFT (perianal fistül), fenol (kıl dönmesi) seçenekleri uygun hastalarda başarılı sonuçlarla uygulanıyor.PİLONİDAL SİNÜS CERRAHİ (KIL DÖNMESİ) Kalçaların arasındaki oluktan kılların deriden içeri girmesi ve iltihaba sebep olmasına bağlı gelişen hastalıktır. Tedavi edilmediğinde kronikleşir.

Devamı

Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Yapılır? 10 Dakikada Mide Botoksu. Mide botoksu hakkında daha detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamı

Covid-19 Koronavirüs Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Covid-19 Aşısı Hakkında

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. COVID-19'a neden olan virüs, genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer. COVID-19 ile enfekte birinin yakınındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfekte olabilirsiniz.

Devamı

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım