Bel Fıtığı

Bel fıtığı ile alakalı tanı, tedavi yöntemleri ve kontrol aşamalarına erişebileceğiniz ethica İncirli Hastanesi konusudur. Bel fıtığı tedavisi için ihtiyacınız olan randevu formuna, bu sayfadan erişebilirsiniz.

Bel fıtığı(Lomber Disk) nedir

 Bel fıtığı,  omurlar arasındaki yükünü taşıyan ve arabalardaki amortisor görevi yapan; kıkırdağımsı yapıda yastıkçıkların  yırtılarak, içindeki Jölemsi maddenin dışarı çıkmasıdır.Buna bağlı  omurilik ve sinir köklerine yaptığı bası sonucu meydana gelen bir hastalıktır.

Neye Bağlı Oluşur?

Bel fıtıkları ağır işler ;spor,ağır kaldırma, ters bir hareketle, çarpma, düşme, kaza gibi travmatik faktörlerle ya da herhangi bir sebep olmaksızın  kendiliğinden oluşur.

Her Bel Ağrısı Fıtık mıdır?

Bel ağrısı yapan yüzlerce sebep vardır :Bel ağrıları içinde fıtığı %3-5 lik kısım oluşturur.Bel  ağrısı kalça,uyluk,bacak ve parmaklara vuran ağrı ile karakterizedir.Halk arasında siyatik sinir ağrısı diye bilinen ağrılardır, aklımıza bel fıtığı  gelmelidir.

Bel fıtığının bulguları nelerdir?

Bel fıtığının en önemli bulgusu siyatik ağrısı şeklinde ki şikayettir.Beraberinde  Uyuşma da  sık rastlanan şikayetlerdendir. İleri düzey olanlarda bacak;ayak bileği ve parmaklarda  kuvvetsizlik (kısmi felç) te görülebilir.Yol yürürken  durarak yürüme, idrar, büyük abdest tutamama, erkeklerde iktidarsızlık gibi problem olması bel fıtığının ciddi ve Acil bulguları arasında yer almaktadır.

Bel Fıtıklarının teşhisi nasıl konur?

Hastanın şikayetleri ve  muayene bulguları bize %80-90'a yakın bilgi verir.Geri kalan kısmı;  radyolojik görüntüleme/Röntgen/Tomografi/MR)gelir.Sinir hasarını tespit için EMG dediğimiz test de kullanılır.Ameilyat kararı tüm değerler toplandıktan sonra verilir.

Fıtıklarının Tedavisi nasıl yapılır?

Şikayetler  çok yeni ise, nörolojik hasar saptanmamışsa,MR de bariz omurilik ve sinir basısı yoksa  tıbbi tedavi seçenekleri kullanılır.(ilaç,istirahat,fizik tedavi,kaplıca tedavisi;

Şişman hastaların öncelikle  kilo vermesi  gibi)

Bel fıtıklarının çok azında ameliyat gerekir.

Hangi Bel Fıtıklarında  ameliyatla tedaviye ihtiyaç duyulur?

 Acil olarak yapılan ameliyatlar (Kısmi felç=Düşük Ayak/idrar-abdest tutamama/iktidarsızlık..) dışında kalanlarda

        -Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen  bel ve bacak ağrıları

        -Günlük yaşamını  sosyal hayatını engeller boyutlarda ağrıları var ise, 

   - Muayene kontrollerinde  ilerleyici nörolojik hasar varsa cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır.

* Önemli NOT ; eğer “düşük ayak” dediğimiz tablo oluşmuş ise, yani ayakta tam kuvvet kaybı gelişmiş ise, o zaman ilk 8-12 saat içerisinde acil olarak hastanın kesinlikle ameliyat edilmesi gereklidir.

Ameliyatlı hastalar günlük  hayatlarına ne  zaman dönerler?

 Ameliyattan 6-8 saat sonra hasta anesteziklerin etkisinden kurtulunca ilk etapta ayağa kaldırıp yürütülür,ertesi gün taburcu edilir.Yaklaşık 2 haftalık evde dinlenme ve egzersiz sonrası  günlük yaşantılarına ve büro tip işlerine dönerler.Ağır bedensel faaliyet gerektiren işlerde çalışanlar için 4 haftalık istirahat ideal süredir.Çalışma ve günlük yaşam devam ederken önerilen egzersizier ve dikkat etmesi gereken şeyleri bırakmadan sürdürür.

Nasıl Bir Ameliyat yapılmaktadır?

 Bel fıtığı tanısı konduktan sonra hastaya EN AZ ZARAR  ve EN FAYDALI teknik seçilir.Klasik (Açık) ,Mikrocerrahi,Endoskopik yöntemler.Her hastanın ki aynı olmayabilir.Ameliyatlarda mikroskop kullanılması ile MİKROCERRAHİ yöntemi  artmıştır. Cerrrahi Mikroskop, sinir ve dokuların iyi görünmesi ve kontrolunu sağlaması  azami ölçüde rahatlık sağlamaktadır.

Bu nedenlerle  fıtıklarının cerrahi tedavisinde mikrocerrahi “altın standart” tır.Endoskopik(Kapalı) fıtık ameliyatlarının kendine has avantaj ve dezavantajları olup uygun hastalara yapılır.

Disk içi uygulanan yöntemler(Radyofrkans/Laser/Ozon/Waterjet vb) henüz ameliyatlık duruma gelmemiş disk içi basıncı yuksek ağrılı hastalarda yapılmaktadır.

Tekrarlayan Bel fıtığı ameliyattan sonra da olabilir mi?

Bel fıtıkları aynı ameliyat yerinden % 4 -9 arasında değişen oranlarda kitabi olarak tekrarlayabilir. Ortalama oranı % 6 civarıdır.En çok ilk 1-4 yıl içerisinde olur.Ancak omurgada ki başka yer ve mesafeden yeni oluşan fıtıklarla karıştırmamak gerekir. Dolayısıyla  ameliyattan sonra ilk 1 yıl kendilerine çok dikkat etmeli ve  önerilere riayet etmelidir..

Hastaların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

-Verilen egzersiz ve sporları haftada en az 3 gün düzenli yapmak

-Fazla kiloları vermek ve normal sınırlarda tutmak

-Beli günlük hayatında kurallara uygun kullanmakla oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek mümkündür.Bu kurallar hiç ameliyat olmamış insanlar içinde olmazsa olmaz seylerden sayılır.

Ameliyattan sonra Fizik tedavi yapılabilirmi?

Ameliyat yeri iyileşmiş ve üzerinden yaklasık 2 hafta geçtikten sonra fizik tedavi merkezinde fizyoterapistler gözetiminde  yapılabilir.

Hangi Sporları Seçelim ?

YÜZME (sırt üstü ve serbest stil)başta olmak üzere PiLATES ve YÜRÜYÜŞ(Düz zeminde ) özellikle önerilir.

Op Dr. M.Emin ÖCAL

Beyin, Sinir  ve Omurilik Cerrahisi

 

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım