ARTROSKOPİK DİZ CERRAHİSİ


Diz eklemi; vücudumuz alt kısmında bulunan, üst baldır ve alt baldır diye tabir edilen kısımların ortasında bulunan ve bizim oturma, kalkma, diz çökme, koşma hareketlerine yardımcı olan, vücudumuzun 2. büyük oynar mafsalıdır.
İki büyük kemik olan femur ve tibia nın birleşim yeri eklemi olup; ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç ve dış yan bağ ve kapsüller ile biribirine bağlıdır ve sağlamlığını da bu bağların sağlamlığına borçludur.


Bu eklemede , kemiklerin birbirine değmesini engelleyip kıkırdak aşınmasını azaltan oluşumlar ise; MENİSKÜS olarak bilinen yapılardır. Bu menisküsler dizin hem iç yan, hem de dış yan kısmında bulunan birbirine doğru yarım ay şeklinde bakan, dizin amortisörleri olarak da tabir edebileceğimiz esnetme ve yumuşatma yapılarıdır.
Herhangi bir neden ile , diz ekleminin bu yapılarından herhangi biri yada birkaçının rahatsızlanması, görevini yapamaması, medikal ve fizik terapiye ek olarak cerrahi müdahelelere de gereksinim ortaya çıkarmaktadır. Diz ekleminin, kapalı yöntemler, yani kesilmeden, eklem açılmadan, 2 adet 1 er cm lik deliklerden kamera yolu ile cerrahi tedavisine ARTROSKOPİK DİZ CERRAHİSİ denmektedir.


ARTROSKOPIK DİZ CERRAHİSİ yöntemi ile; iç ve dış meniskus yırtık tedavisi, ön çapraz bağ yırtığı tamiri, arka çapraz bağ yırtığı tamiri, küçük kıkırdak hasarlarının kanlandırma yada yenileme tamiri, diz içinde bulunan yabancı cisimlerin çıkarılması tedavisi başarılı bir şekilde hastanemizde uygulanmaktadır.
 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım