Ameliyatsız Ağrı Tedavisi

Ameliyat gerektirmeyen durumlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Ameliyatsız ağrı tedavisi sebebi bilinmeyen ağrılarda, kanser ağrılarında, baş ağrılarında ve eklem ağrılarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi:

Ameliyatsız tedavi için ideal hastalar ilaç tedavisi ve fizik tedaviden yarar görmemiş ancak henüz ameliyat uygulanacak seviyede ilerlememiş olan vakalardır. Ağrı Tedavi biriminde kullanılan enjeksiyon ile tedavi yöntemleri özellikle başlangıç ve orta seviyedeki fıtık hastalarında hızlı bir iyileşme sağlar. En çok uygulanan yöntemler faset eklem, sakroiliak eklem ve epidural bölge enjeksiyonlarıdır. İlaçlar doğrudan ağrı kaynağı olan bölge üzerine verildiğinden ağızdan ya da kas içi uygulamalara göre çok daha üst düzeyde bir iyileşme sağlanır. İşlemler ile fıtık etrafındaki doku oksijenlenir, ödem dağılır, dolaşım rahatlar. Aynı tedavi şekli sırt ve boyun kaynaklı fıtık tedavisi için de kullanılır. Enjeksiyonlar çoğunlukla günübirlik olup, ertesi gün hasta işine dönebilir.

Ameliyatsız Diz Kireçlenmesi:

Diz eklemine aşırı yük binmesi ile diz veya başka eklemelerin kıkırdak yapısında bozulma halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Oluşan hasar, şiddetli diz ağrısı, dizi bükememe gibi sorunlara sebep olur. Fizik tedaviden yarar göremeyen veya proteze karar verilen ancak ameliyata kadar ağrı tedavisi gereken hastalarda diz içine verilecek çeşitli ilaç ve serumlar ile doku rahatlatılabilir. Hafif vakalarda tam tedavi ileri vakalarda ise ağrının giderilmesi mümkün olabilir.

Yaygın Vücut Ağrısı, Fibromiyalji:

Yaygın vücut ağrısının tipik örneği olan fibromiyalji, genellikle fiziksel veya ruhsal bir travmayı takiben ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Vücutta genel bir hassasiyet, kas ve eklemlerde ağrı, yorgunluk, uyku düzensizliği, zihinsel işlevlerde azalma, unutkanlık gibi belirtilerle kendisini gösterir. Hastanın hayat kalitesi düşer iş ve özel yaşamında ciddi sorunlara yol açar. Fibromiyalji’nin kesin sebebi bilinmemekle birlikte genetik yatkınlığın da olduğu bir ortamda stresin tetiklediği düşük yoğunluklu bir yangı olduğu kabul edilmektedir. Tedavide beslenmenin düzenlenmesi, egzersiz programı yanında özellikle en çok şikayetçi olunan bölgelere yönelik enjeksiyon tedavileri uygulanır.

Baş Ağrısı Tedavisi:

Baş ağrısı bütün insanların hayatlarında en az bir kez yaşadığı bir sağlık sorunudur. Birçok sebebi olabilmekle birlikte kabaca kısa süreli olanlar (beyin kanaması, beyin apsesi, yüksek tansiyona, stres…) ve uzun süreli olanlar (gerilim baş ağrısı, migren, küme baş ağrısı, boyun düzleşmesi kaynaklı…) şeklinde iki ana gruba ayrılır. Algoloji ünitesi en az 3 aydır mevcut, tanı konamamış veya tanı konup ilaç tedavilerine yanıt alınamamış baş ağrısı hastalarında, baş boyun bölgesindeki kas ve sinir yapılarına, özgün enjeksiyonlar ile tedavi imkânı sağlar. Tedavileri ile mümkünde ağrı kaynağı ortadan kaldırılır, kesin tedavi mümkün değilse ağrı atağı sayısı ve şiddeti azaltılarak hastanın hayat kalitesi artırılır.

Kanser Ağrısı Tedavisi:

Kanser hastalarında hastalığının bir döneminde ağrı ortaya çıkabilir ve çoğunlukla ağrı çekme düşüncesi hastalığın kendisinden daha ön planda endişe kaynağı olur. Ancak günümüzde geliştirişmiş olan yöntemler ile kanser hastalarında ağrının tama yakın oranda kontrol altına alınması mümkündür. Kanserde ağrı dokuların harap olması, kan damarlarının tıkanıp çalışmaması, metastaz dokularının büyümeye çalışırken içinde bulunduğu organları germesi, kemik kırıkları, iltihap, sinirlere bası… gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Tedavide öncelikle sebep bulunmaya ve ortadan kaldırılmaya çalışılır. Sebep bulunamaz ise hastanın şikayetini rahatlatıcı ilaç ve enjeksiyonlar ile ağrı kontrol altına alınır. Kanser hastalarında Algoloji birimi hastalığın kendisine yönelik tedavi yapmaz, onkoloji ekibi ile birlikte ağrıya yönelik çalışmalar yapar.

Kronik Yara Tedavisi:

Kronik yaralar yatak yaraları, diyabetik ülserler, toplardamar ülserleri… gibi farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Yaranın enfeksiyon durumu, kemiğe ulaşıp ulaşmadığı, kangren varlığı gibi özellikleri incelenerek yara tedavisine katkıda bulunulur. Ağrı tedavisi kapsamında sağlıklı dokuların korunması ve yaranın derin dokulara ilerlememesi için, yara etrafındaki dolaşımı canlandıracak, iltihabı ve ödemi azaltacak uygulamalar ile açık yaranın en kısa sürede kapatılması sağlanır.

Ağrı Tedavilerinde Uygulama Yöntemleri:

 • İlaç tedavisi
 • Lokal anestezi ile enjeksiyonlar
 • Sinir ısıtma (RF) işlemleri
 • Kateter yerleştirme işlemleri
 • Ozon tedavileri (Damardan, deri altına, serum ile, kulaktan…)
 • PRP işlemleri (hastanın kendi kanı ile yapılan tedaviler)

Tedavi Özeti

 • Seans Sayısı
  Bölgeye Göre Değişir
 • Operasyon Süresi
  Farklılık Gösterebilir
 • Anestezi
  Yok
 • Hassasiyet Süreci
  1-3 Saat
 • İşe Dönme Süresi
  Hemen
 • Tam İyileşme
  Kontrol Gerektirir
 • Sonuç Kalıcılığı
  Düzenli Tedavi Gerektirebilir
 • Hastanede Kalma
  Yok

Dikkat: Herkes eşsizdir. Burada yer alan tedavi ve tanı önerileri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Detaylı tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım