Algoloji (Ağrı Bilimi)

Ağrı tedavisi (ağrı kliniği, algoloji veya algiyatri olarak da bilinir) uzun süredir mevcut ağrıların dindirilmesi ve bu ağrılarla yaşayan kişilerin hayat kalitesinin artırılması ile ilgilenen yeni gelişmekte olan bir bilimdalıdır.

Ağrı tedavisi (ağrı kliniği, algoloji veya algiyatri olarak da bilinir) uzun süredir mevcut ağrıların dindirilmesi ve bu ağrılarla yaşayan kişilerin hayat kalitesinin artırılması ile ilgilenen yeni gelişmekte olan bir bilimdalıdır. Ağrı tedavi ekibinde nörologlar, fizik tedavi uzmnaları veya anestezistler yer alabilir. Ayrıca ihtiyaca göre cerrahlar  ve psikologlar da rol üstlenebilir.

Kronik ağrı tedavi modaliteleri cerrahi olmayan tedaviler (ilaç tedavileri, hipnoz, fizik tedavi vb) ve cerrahi/girişimsel tedaviler  (enjeksiyonlar, radyofrekans, ozon vb.) olarak sınıflanabilir. Girişimsel işlemlerden kasıt çoğunlukla özel enjeksiyonlar olup genellikle anestezi kökenli algoloji uzmanları tarafından uygulanır. 

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi:

Ameliyatsız tedavi için ideal hastalar ilaç tedavisi ve fizik tedaviden yarar görmemiş ancak henüz ameliyat uygulanacak seviyede ilelememiş olan vakalardır. Ağrı Tedavi biriminde kullanılan enjeksiyon ile tedavi yöntemleri özellikle başlangıç ve orta seviyedeki fıtık hastalarında hızlı bir iyileşme sağlar. En çok uygulanan yöntemler faset eklem, sakroiliak eklem ve epidural bölge enjeksiyonlarıdır. İlaçlar doğrudan ağrı kaynağı olan bölge üzerine verildiğinden ağızdan ya da kas içi uygulamara göre çok daha üst düzeyde bir iyileşme sağlanır. İşlemler ile fıtık etrafındaki doku oksijenlenir, ödem dağılır, dolaşım rahatlar. Aynı tedavi şekli sırt ve boyun kaynaklı fıtık tedavisi için de kullanılır. Enjeksiyonlar çoğunlukla günübirlik olup, ertesi gün hasta işine dönebilir.

Ameliyatsız diz kireçlenmesi:

Diz eklemine aşırı yük binmesi ile diz veya başka eklemelerin kıkırdak yapısında bozulma halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Oluşan hasar, şiddetli diz ağrısı, dizi bükememe gibi sorunlara sebep olur. Fizik tedaviden yarar göremeyen veya proteze karar verilen ancak ameliyata kadar ağrı tedavisi gereken hastalarda diz içine verilecek çeşitli ilaç ve serumlar ile doku rahatlatılabilir. Hafif vakalarda tam tedavi ileri vakalarda ise ağrının giderilmesi mümkün olabilir.

 

Yaygın vücut ağrısı, Fibromiyalji:

Yaygın vücut ağrısının tipik örneği olan fibromiyalji, genellikle fiziksel veya ruhsal bir travmayı takiben orataya çıkan kronik bir hastalıktır. Vücutta genel bir hassasiyet, kas ve eklemlerde ağrı, yorgunluk, uyku düzensizliği, zihinsel işlevlerde azalma, unutkanlık gibi belirtilerle kendisni gösterir. Hastanın hayat kalitesi düşer iş ve özel yaşamında ciddi sorunlara yol açar. Fibromiyaljinin kesin sebebi bilnememekle birlikte genetik yatkınlığın da olduğu bir ortamda stresin tetiklediği düşük yoğunluklu bir yangı olduğu kabul edilmektedir. Tedavide beslenmenin düzenlenmesi, egzersiz programı yanısıra özellikle en çok şikayetçi olanan bölgelere yönelik enjeksiyon tedavileri uygulanır.

 

Başağrısı:

Başağrısı bütün insanların hayatlarında en az bir kez yaşadığı bir sağlık sorunudur. Birçok sebebi olabilmekle birlikte kabaca kısa süreli olanlar (beyin kanaması, beyin absesi, yüksek tansiyona, stres…) ve uzun süreli olanlar (gerilim başağrısı, migren, küme başağrısı, boyun düzleşmesi kaynaklı…) şeklinde iki ana gruna ayrılır. Algoloji ünitesi en az 3 aydır mevcut, tanı konamamış veya tanı konup  ilaç tedavilerine yanıt alınamamış başağrısı hastalarında, baş boyun bölgesindeki kas ve sinir yapılarına, özgün enjeksiyonlar ile tedavi imkanı sağlar. Tedavileri ile mümkünde ağrı kaynağı ortadan kaldırılır, kesin tedavi mümkün değilse ağrı atağı sayısı ve şiddeti azaltılarak hastanın hayat kalitesi artırılır.

 

Kanser ağrısı:

Kanser hastalarında hastalığının bir döneminde ağrı ortya çıkabilir ve çoğunlukla ağrı çekme düşüncesi hastalığn kendisinden daha ön planda endişe kaynağı olur. Ancak günümüzde geliştirişmiş olan yöntemler ile kanser hastalarında ağrının tama yakın oranda kontrol altına alınması mümkündür. Kanserde ağrı dokuların harab oolması, kan damarlarının tıkanıp çalışmaması, metastaz dokularının büyümeye çalışırken içinde bulunduğu organları germesi, kemik kırıkları, ,ltihap, sinirlere bası… gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Tedavide öncelikle sbebp bulunmaya ve ortadan kaldırılmaya çalışılır. Sebep bulunamaz ise hastanın şikayetini rahatlatıcı ilaç ve enjeksiyonlar ile ağrı kontrol altına alınır. Kanser hastalarında algoloji birimi hastalığın kendisine yönelik tedavi yapmaz, onkoloji ekibi ile birlikte ağrıya yönelik çalışmalar yapar.

 

Kronik yara tedavisi:

Kronik yaralar yatak yaraları, diyabetik ülserler, toplardamar ülserleri… gibi farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Yaranın enfeksiyon durumu, kemiğe ulaşıp ulaşmadığı, gangren varlığı gibi özellikleri incelenerek yara tedavisine katkıda bulunulur. Ağrı tedavisi kapsamında sağlıklı dokuların korunması ve yaranın derin dokulara ilerlememesi için, yara etrafındaki dolaşımı canlandıracak, iltihabı ve ödemi azaltacak uygulamalar ile açık yaranın en kısa sürede kapatılması sağlanır.

 

Ağrı tedavilerinde uygulama yöntemleri:

-İlaç tedavisi

-Lokal anestezik ile enjeksiyonlar

-Sinir ısıtma (RF) işlemleri

-Kateter yerleştirme işlmeleri

-Ozon tedavileri (Damardan, deri altına, serum ile, kulaktan…)

-PRP işlemleri (hastanın kendi kanı ile yapılan tedaviler)

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

Evet. Modern tıbbi yaklaşımlarda sadece lokal anestezi (iğne giriş yeri uyuşturularak) kullanılarak ve özel enjeksiyon metodları kullanılarak bel ve boyun fıtıkları kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.
Ameliyatsız modern tedavilerde genellikle hastalar işlemden dakikalar sonra yürüyerek hastaneden ayrılabilir ve o gün hafif istirahat etmek koşulu ile ilerine devam edebilirler.
Hayır. Ameliyatsız fıtık tedavilerinde kullanılan ilaçlar ozon veya kendi kanınızdan yapılan serum (PRP) kullanılarak yapılan tedavilerdir. Kesinlikle vücudunuza zarar vermez.
Evet. Ameliyat geçirmiş hastalarda da ameliyatsız tedaviler uygulanabilir ancak ameliyat sonrasında oluşan doku yapışıklıkları sebebi ile işlemin tekrarlanması gerekebilir.
Bel boyun fıtığı için fiziksel gücün artırılması maksadı ile fizik tedavi uzmanlarına, cerrahi kararının değerlendirilmesi için beyin cerrahi uzmanına, ameliyatsız tedavi seçeneklerinin uygulanması için algoloji (ağrı bilimi) uzmanına başvurulmalıdır.
PRP kişinin kendi kanının çok önemli yenileyici özelliği olan, yaraların iyileşmesinde başrolü üstlenen kan pulcuklarından zengin sıvı kısmının, özel yöntemlerle ayrıştırılmasına dayanmaktadır. Bu şifalı sıvı verildiği bölgede haftalar içinde bir yenileşme ve gençleşme sağlamaktadır. Kronik ağrılı dokulara, normal yapısını kaybetmiş ve yıpranmış dokulara verildiğinde mucizevi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Kişinin kendi kanı ile yapıldığ için kaynak neredeyse sonsuz yan etki görülmesi söz konusu değildir.

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım