Akıllı Lens (Multifocal - Trifocal)

Akıllı lensler, iki (multifocal) veya üç (trifocal) odaklı şekilde olmak üzere ileri teknolojiyle üretilmiş ömürlük ve kişiye özel olan göz içi lenslerdir. Multıfocal lens, uzak ve yakın mesafeyi ortadan kaldırırken Trifocal lens, uzak orta ve yakın mesafeyi ortadan kaldırır.

AKILLI LENS (MULTIFOCAL – TRIFOCAL )

 • AKILLI LENS AMELİYATI NEDİR ?

Akıllı lensler, iki (multifocal) veya üç (trifocal) odaklı şekilde olmak üzere ileri teknolojiyle üretilmiş ömürlük ve kişiye özel olan göz içi lenslerdir.

Multıfocal lens, uzak ve yakın mesafeyi ortadan kaldırırken Trifocal lens, uzak orta ve yakın mesafeyi ortadan kaldırır.

Bu mercekler sayesinde araba sürmek, kitap okumak gibi günlük yaşantımızı gözlüksüz bir şekilde devam etmemizi sağlar.

 

 • AKILLI LENS KİMLERE UYGULANIR ?

Katarakt ameliyatı zamanı gelmiş katarakt cerrahisi geçirecek kişilere,

Kataraktı gelişmemiş ama daha ileri yaşlarda 40 yaş sonrası civarında hem uzak hem yakın gözlük kullanan ve bunları kullanmak istemeyen kişilere,

Daha genç kişilerde yüksek numaralı olup excimer lazere uygun olmayan kişilere,

Önceden excimer lazer operasyonu olup , katarakt oluştuktan sonra hem uzak hem yakını görememe sorunu yaşayan kişilere de uygulanabilir.

 

 • AKILLI LENS AMELİYATI NASIL YAPILIR NE KADAR SÜRER ?

Topikal (lokal )anestezi ile göze damla damlatılır. Gözün en dışında yer alan saydam tabaka olan korneada 3 mm’den küçük bir cerrahi kesi yapılır. Merceğe ulaşılır ve bu mercek ultrason dalgaları yayan özel bir cihazla sıvılaştırılarak emilir. Kataraktlı merceğin yerine katlanabilir özelliğe sahip olan kişiye akıllı lens yerleştirilir. Lens, önceden kullanılan 3mm'lik cerrahi kesi aracılığıyla göz içine yerleştirildikten sonra vücut ısısıyla normal şeklini alır.

Akıllı mercek ameliyatı ortalama 10-15 dakika içerisinde biter.

 

 • AKILLI LENS AMELİYATINDA AĞRI VEYA ACI HİSSEDİLİR Mİ?

Kullanılan anestezi damlaları ile göz uyuşturulur ve ameliyat öncesi ağrı veya acı hissi olmamaktadır. Ameliyattan sonra bir miktar ağrı, batma, rahatsızlık hissi, sulanma görülebilir.

 • AKILLI LENS AMELİYATINDAN SONRA NE ZAMAN İYİLEŞİRİM?

Akıllı lens ameliyatı sonrası ikinci gün normal hayata geri dönebilmektedir. Fakat 1 ay sürecinde damla damlatmak gerekmektedir. Sadece ilk haftalarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar;

 • Dinlenmek, bazı ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmak, öne doğru aşırı eğilmemek
 • Havuz ve denizden ilk hafta uzak durmak
 • Dışarıya çıkarken güneş gözlüğü kullanmak
 • Göze baskı uygulayacak şeyler yapmamak. Örneğin; gözü ovuşturmamak gibi.
 • Ameliyattan sonra uyurken ilk üç gün sırtüstü uyumak gerekir.

 

 • DAHA ÖNCE KATARAKT AMELİYATI OLANLARA AKILLI LENS UYGULANABİLİR Mİ ?

Evet. Akıllı mercek ameliyatı bundan yıllar önce olmadığından dolayı yapılan ameliyatlar göz numaralarını ne yazık ki sıfırlamıyor. Yeni teknolojiler sayesinde eski lensin üzerine küçük bir ameliyatla akıllı lens yerleştirilerek kendi lenslerini akıllı lens haline getirilir. 

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım