Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği ve tedavisi hakkında detaylı bilgilere erişin, online randevu oluşturarak kadın doğum uzmanından bilgi alın.

Üreme çağında bir kadının yumurtalıkları her ay bir yumurta üretir. Eğer bir kadın 22 günden erken ya da 40 günden geç adet görüyorsa düzensizlikten söz edilebilir. Adet düzensizliğinin nedeninin belirlenmesinde kanamanın miktarı da büyük önem taşıyor. Adetlerin hiçbir düzeni yoksa, sürekli kanıyor veya uzun süre hiç kanamıyorsa bu durumu düzensizlik olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Eğer sık sık adet düzensizliği yaşıyorsanız bunun çok fazla sebebi olabilir. Sebep olan nedene göre düzensiz adet çeşitli zararlara yol açabilir.Tabi düzensiz adet sorunları her zaman zararlı değildir.Bazen hava değişiklikleri, sınav gibi sebeplerden yaşanan stresler, kilo almak ya da vermek ile kullanılan bir ilaç varsa o bile gecikmeye sebep olabilir.Eğer gecikme sebebi bunlardan dolayı ise bu durum da gecikme doğaldır. Ancak yine de stres ve kilo gibi sebeplerin çözülmesi gerekir. Myom, polip, hormon kaynaklı ve yumurta bozukluğu gibi sebeplerden dolayı ise düzensiz adetin zararları oldukça büyük olabilir.Bu gibi durumların tespiti için doktora başvurmak gerekir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis bir çok tedavi için büyük önem taşır.Adet düzensizlikleri zararlı olabileceği gibi doğal da olabilir.Mesela yeni ergenliğe girmiş genç kızların çoğunda düzensiz adet olabilir.Aynı şekilde emzirmekte olan kadınlarda ve korunma iğnesi kullanan kadınlarda görülen adet düzensizlikleri normaldir.

Tedavi Özeti

Sık Sorulan Sorular

ethicaTV'yle Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Formu Doldurun Sizi Hemen Arayalım