Check-Up Nedir ve Kimler Yaptırmalıdır?

Check-Up, genel olarak sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının araştırılması ve varsa bir sağlık probleminin , henüz ciddi sorunlar doğurmadan erken tanısının koyulması amacıyla yapılan genel sağlık taramasıdır.

Sağlıklı bir bireyin dahi düzenli olarak Check-Up yaptırması gerekirken, aşağıda ki hususlarda bu sağlık hizmetinin aksatılmaması gerekmektedir:

  • Ailesinde obezite, diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalıkları, jinekolojik hastalıklar, meme kanseri, erken kemik erimesi gibi kalıtımsal veya kronik hastalıkları olanlar.
  • Kronik hastalıklar açısından risk taşıyanlar.
  • Düzenli jinekolojik testlerini yaptırmayanlar.
  • Daha sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek isteyenler.
  • Yoğun tempoda, fazla stres altında çalışanlar.
  • Dinlenmek, rahatlamak için kendine yeterince vakit ayıramayanlar.

Ne Kadar Sıklıkla Check-Up Yaptırmalıyım?

Check-Up süresi yapılan işlemlere göre farklılıklar göstermektedir. Yapılacak uygulamalar ne kadar fazla ise süre o kadar uzamakta ve Check-Up işlemleri bu şekilde sona ermektedir. Bunun yanında işlemlerin uzunluğu Check-Up'ın nereye yapıldığı ile doğrudan alakalı olmaktadır. Sabah aç karnına gelmeniz ve öncelikli olarak kan-idrar örneklerini vermeniz gerekmektedir.. Sonrasında radyolojik çekimlerinizi yaptırmanızı rica ederiz. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra sonuçlarınız ile birlikte doktor görüşlerini almak üzere hekim muayeneniz olmaktadır. İşlemlerinizin tamamı 1 gün içerisinde tamamlanmaktadır. İlgili işlemler için bir gün içerisinde 2-3 saat ortalama ayırmanız yeterli olmaktadır.

Sonuçlar Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır ve Nasıl Ulaşabilirim?

Sonuçlar aldığınız hizmet kalemlerine bağlı olarak, aynı gün içerisinde veya maksimum 1 gün içerisinde çıkmaktadır. Sonuçlarınız çıktığı anda, Check-Up merkezi sorumlusu tarafından sizlere bilgilendirme yapıyor olacağız.

Test Sonuçlarım Kimler Tarafından ve Nasıl Değerlendiriliyor?

Yapılan tetkiklerin sonucu Check-Up danışmanınız tarafından derlenir. Sonuçlar neticesinde danışmanınız tarafından diğer uzman hekimlere de yönlendiriliyorsunuz.

Hamileler Check-Up Yaptırabilir mi?

Anne adaylarımız, akciğer grafisi ve radyolojik tetkikler gibi radyasyon içeren tetkikler haricindeki içeriklerden faydalanabilir.

Check-Up öncesi hangi hazırlıkları yapmalıyım?

Kişiye ve yapılacak işleme özel olarak farklı hazırlık aşamaları kapsamında, Check-Up hazırlık sürecini dikkate almanızı rica ederiz.

Check-Up panelleri kişinin talebine göre değiştirilebilir mi?

Check-Up panelleri Ethica Sağlık Grubu Tıbbi Direktörlüğü onaylı hazırlanmış panellerdir. Bununla beraber kişisel sağlık risklerinize bağlı olarak Check-Up hekiminizin yönlendirmesiyle, Check-Up paneli dışında ek tetkikler yapılabilir.

Check-Up hizmeti içerisinde hastanede destek personel mevcut mu?

Check-Up hizmetiniz boyunca, tecrübeli Check-Up personeli hizmetiniz boyunca sizlere destek veriyor olacaktır.

Hangi Hastalıklar Check-Up ile erken teşhis edilebilir?

Check-Up ile teşhis edilemeyecek hastalık yoktur. Ancak insan ve biyolojik canlı çevre söz konusu olduğundan, Check-Up sırasında çok yeni gelişmekte olan bazı sorunlara tanı konamayabilir. Bu durum oldukça seyrek görülür.

Adet döneminde Check-Up hizmeti alabilir miyim?

Bazı hormon testleri özellikle adet dönemi başında, bazıları adet dönemi ortasında gerçekleştirilebilmektedir. Hormon testleriniz, mamografi ve meme ultrasonunuz için seçilebilen dönemler olabilir. Adet döneminiz için Check-Up hekiminizi bilgilendirmeniz önerilir.

Check-Up programı ile vücudumdaki tüm hastalıklar tespit edilebiliyor mu?

Yaşa göre değişmekle birlikte genel olarak kolesterol (kandaki yağ), şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon, kalp ve kapak hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bulaşıcı hepatit virüsüne bağlı karaciğer hastalıkları, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas, mesane kanserleri ve erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ve rahim ağzı gibi kanserler, kemik erimesi ve bazı kan hastalıkları Check-Up programları ile tespit edilebilir.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım