Check-Up Nedir?

Sağlık sorunu olmayan bir kişinin yaş, kalıtsal yapı ve çevresel faktörler de göz önüne alınarak, olası hastalıklarının erken dönemde tespit edilerek, önlem alınmasını amaçlayan sağlık taramasına Check-Up denir. Özetle, periyodik olarak yapılan genel sağlık kontrolüne verilen isimdir. Hiçbir hastalığınız yoksa da sağlığınızı korumanız ve hastalıkları erkenden fark edebilmeniz için her yıl düzenli olarak Check-Up yaptırmak gereklidir.

Ethica İncirli Hastanesi, Sağlığı Koruma ve Geliştirme Merkezi bütüncül ve çok yönlü sağlık hizmeti anlayışını ilke edinmiş standartlarda hizmet yürütmektedir. Bu misyon ile yola çıkarak, kişiye özel sağlık hizmeti sunmaktadır. Zenginleştirilmiş Check-Up programları sayesinde elde edilen sonuçlar doğrultusunda kısa sürede gerekli yönlendirmeleriniz ve kontrolleriniz gerçekleştirilir.

Check-Up taraması başlangıcında tüm hastalarımıza, rutin olarak kontrol edilmesi gereken temel içerikler kapsamında Check-Up programı uygulanmaktadır. Check-Up yaptıran kişinin taşıdığı riskler göz önünde bulundurarak daha detaylı tetkikler istenmektedir.

Check-Up Kapsamı

Sağlığı Koruma ve Geliştirme merkezimizde, bütüncül tıp anlayışı ile hastalarımıza Temel Check-Up hizmeti sonrasında, hastalar ile yapılan detaylı görüşme sonrasında, hastanın taşıdığı risk faktörleri göz önüne alınarak, hastaya gerekli duyulan ileri tetkik ve tahliller yapılmaktadır. Bu yaklaşımda ki amaç, hastaya gereksiz tetkik ve tahlil işlemleri uygulamadan, doğru tanıyı koymada hızlı yol almaktır. Böylelikle hastalarımız, ihtiyaç dışında uygulanan tahliller ve tetkikler için harcanan; başta zaman olmak üzere bütün maliyetlerden tasarruf sağlamaktadırlar.

Check-Up doktorunun hasta ile yaptığı görüşme, laboratuvar ve radyolojik tetkikleri doğrultusunda yapılan bir değerlendirmedir. Kişinin yaşam, beslenme tarzı, alışkanlıkları ve ailevi riskler göz önünde bulundurarak hastanın sağlık durumu değerlendirilir.

Check-up Ne kadar Sürer?

Check-up sonuçlarına göre hastanın yapması gereken ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verilir.

Check-up için öncelikle hastanemiz bünyesinde bulunan sağlığı koruma ve geliştirme merkezimizden randevu almanız gerekiyor. Check-up’tan sorumlu doktor kullandığınız ilaçlar ve daha önce geçirdiğiniz hastalıklar konusunda sorular sorar. Bu doğrultuda kişinin Check-up’a gelmeden kullanması veya kesmesi gereken ilaçlar varsa doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Check-Up Ne kadar Sürer?

Check-Up sonuçlarına göre hastanın yapması gereken ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verilir.

Check-Up için öncelikle hastanemiz bünyesinde bulunan Sağlığı Koruma ve Geliştirme Merkezimizden randevu almanız gerekiyor. Check-Up’tan sorumlu doktor kullandığınız ilaçlar ve daha önce geçirdiğiniz hastalıklar konusunda sorular sorar. Bu doğrultuda kişinin Check-Up’a gelmeden kullanması veya kesmesi gereken ilaçlar varsa doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

 • Randevu günü aç karnına (8-10 saat arası bir açlık yeterli) gelmeniz gerekmektedir.
 • Sağlığı Koruma ve Geliştirme Merkezi sorumlusu olan Check-Up hekimi tarafından hastalarımıza temel checkup hizmeti sunulmaktadır.
 • Hastanın Temel Check-Up tetkik ve tahlil sonuçları neticesinde Check-Up doktor değerlendirmesiyle hastaya doğru ve hızlı tanı belirlemek amacı ile özel ek tetkik ve tahlil isteminde bulunulabilir.
 • Tüm kapsam içeriği, kişiye özel değişmekte olup, Check-Up süresi de bu kapsama bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
 • Check-Up hizmeti için temel Check-Up paket işlemleri ve Check-Up hekim değerlendirmesi adına maksimum 2-3 saat vakit ayırmanız yeterli olacaktır.

Check-up Hazırlık Süreci

 • Randevunuzdan önceki gece saat 12'den sonra herhangi bir şey yemeyin. Aç olun.
 • Randevu sabahı kahvaltı etmeyin, herhangi bir gıda atıştırmayın.
 • Sigara, çay, kahve tüketmeyin.
 • Su tüketiminizde aşırıya kaçmayın. Randevunuzdan önceki gece en fazla bir su bardağı içebilirsiniz.
 • Alkol tüketiminize en az 3 gün öncesinden ara verin
 • Check-Up gününüzde Ekokardiyografi çekilmesi ihtimaline karşı vücudunuza krem sürmeyin
 • Check-Up randevunuzun olduğu gün herhangi bir egzersiz yapmayın
 • Gebelik şüpheniz varsa işlemlere başlamadan bildiriniz
 •  Daha önce yapılmış test ve inceleme sonuçlarınız Check-Up değerlendirmeniz için önem taşımaktadır. Yanınızda getirmeyi unutmayınız.
 •  Efor testi için yanınızda spor ayakkabı ve spor kıyafetlerinizi getirmeniz gereklidir
 •  Kolye, yüzük, küpe gibi takıları Check-Up günü takmamaya özen gösteriniz.
 • Mensturasyon (adet) gününüz Check-Up planlamasıyla aynı günlere denk gelmemelidir.

Check-Up Öncesi İlaç Kullanımı

Check-Up yaptırmadan en az 3 gün önce aşağıdaki ilaçları kesmeniz sonuçlarınızın doğruluğu açısından önem arz etmektedir. Lütfen dikkate alınız.

Asprin kullanımını düzenli olarak yapıyorsanız ve Check-Up paketinizde "dışkıda gizli kan testi" varsa 3 gün önceden aspirin almayı bırakmanız önem arzetmektedir. Asprin kullanımını gerektiren hastalıklarınız varsa Koroner Kalp Hastalığı ve Kalp Kapak Rahatsızlıkları gibi Check-Up Bilgi Formu'na ve Check-Up Danışmanına özellikle bildiriniz.

 • Vitaminler
 • Bitkisel ya da besin destek ilaçları
 • Demir ilaçları

Tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kalp, romatizma, tiroid hastalığı, kolesterol yüksekliği, psikiyatrik hastalıklar, nörolojik hastalıklar gibi kronik hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Bu ilaçların sabah dozlarını Check-Up tetkikleri için kan alımı sonrasında alabilirsiniz.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

   Online Randevu Alın

*Online randevu için formu doldurun, sizi arayalım